Палачинки или Chandeleur традиција

Палачинките се типична француска храна на регионот Бретања,северно- западна Франција. На втори Февруари сите јадат палачинки :слатки или солени, со фамилијата или со
пријателите.

Рецепт за 4 особи

Состојки:

-250 г. брашно

-4 јајца

½ л. млеко

-1  лажичка сол

-100 г. стопен путер

Рецепт:

Во длабок сад се кршат јајцата и постепено се додава брашното. Кога смесата ќе се соедини се додава постепено млеко додека смесата не стане течна.Тогаш се додава растопениот путер.Во загреана тава  на шпорет се става малку путер и тенок слој од смесата и се чека додека палачинката не потемни. Тогаш е време таа да се преврти. Оваа постапка се повторува се додека не се потроши смесата.

 Декорација:

-печурки, пилешко месо, домати, моцарела, бибер
chandeleur-7-petits-beguins

Забавувајте се со рецептот ! Исто така може да додадете шеќер или рум за посладок вкус или сол за посолен вкус.

Традицијата е различна во секое семејство, но јас ќе ви објаснам каква е во моето семејство

Традицијата е различна во секое семејство: во моето на овој ден сите се собираме околу машината за палачинки со наши подготовки од  сос од домати, сирење и лосос, Нутела, шеќер, мед, џем или рум, за вечера или со попладневниот чај- нема правила.

Имаме и една друга традиција; на  крајот на вечерата мајка ми ја подготвува т.н палачинка дух. Таа става малце рум на веќе подготвена палачинка, ги гаснеме светлата и го палиме румот. Така можеме да видиме како се појавува плав дух на воодушевување на присуните деца и возрасни.

Со една друга традиција, која ја прават моите братучеди , најхрабите може да креираат необични смеси: слатко и солено. Ако го сакате мојот совет – не го пробувајте ова!

Историјата зад Chandeleur

Појавувањето на Chandeleur  во христијанската традиција се поврзува со делењто на палачинки на патници од страна на свештени лица. Исто така е и последното религиозно славење на зимата. Тортите кои се правеле во 5 от век од жито за подобра жетва,  исто така се поврзуваат со оваа традиција, иако денес се прават палачинки.

Овој празник има поврзаност исто така и со крајот на зимата и зимскиот сон на животните. Ако на втори февруари животните излезат надовор од нивните дувла и ја видат нивната сенка, тие се враќаат назад во дувлото и тоа значи дека крајот на зимата ќе биде тежок. Ако  животните излезат надвор и останат таму , тогаш зимата ќе биде кратка. Овој дел од традицијата се забележува во Северна Америка.

Франција не е единствената која го слави овој празник. Во Белгија и некои делови на Швајцарија има разлизчни начини на славење, како и во Мексико, Канада, САД и Луксембург.

Related posts

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: