Чавела Варгас

 

 

NoteVerticali.it_Chavela_Vargas

Како ја запознав Чавела Варгас?

До пред неколку месеци, јас не ни знаев која е Чавела Варгас  всушност. Не знаев ништо додека не ги слушнав снејзините песни во  италијанска верзија направено  од страна на  двајца италијански композитори, Димартино и Камарата, кои одличиле да напишат книга и да  го снимат музичкиот албум ( “Un mondo raro” – “Редок свет”), по нивното патување во Мексико.

492d2cd28d8172ce9e54e17e3455d6ad


Слободата и тагата на шаман

Рута на животот на Чавела Варгас е доста тешко. Многу периоди од нејзиниот живот се скриени меѓу вистината и лагата, и таа секогаш кажуваше приказна за себе само за да ја задоволи јавната љубопитност. “Ако сакате да знаете за моето минато” – изјави таа – “.. Јас ќе ве лажам вас уште еднаш, јас ќе ти кажам дека никогаш не сум се сретнала со тага, и дека никогаш не сум извикала” Како и да е, она што го знам е дека Изабел Варгас Лозиано е роден во Коста Рика во 1919 година.

download

По разводот на нејзините родители, на 14 годишна возраст, таа беше напуштена и отиде да живее со неговиот вујко. Потоа, таа се пресели во Мексико и почна да пее на улиците со нејзината гитара, да пее “сангранчера” песна, жанр на традиционална мексиканска музика пеат обично од страна на мажите да се заведат жени и во придружба на мал оркестар на “маријачи”. Тоа беше првата револуција, која Чавела направи: таа беше жена и песната санграчера сам со својот глас ја испеа и ја исвири на гитара.

Chavela_vargas_young

Некој ја нарече “Лас Варгас”, во множина, бидејќи кога таа пееше беше како да слушаш три пејачи во исто време. Во почетокот на 50-тите години Чавела стана позната во уметничките и боемски Мексикански средини. Никогаш не се обидуваше да ја скрие својата хомосексуалност, таа облечена како човек, пуши цигара,се напи текила, предизвик на мексиканската мејнстрим морал.

5813445933_6d6e6e6692_b

Во истиот период, таа живее во куќа со Диего Ривера и сликарот Фрида Кало, со кого Чавела имаше проблематична и страсна врска. Во следните години живееше во Куба, во Акапулко, а потоа повторно во Мексико. Во 1961 година таа го издаде својот прв албум “Ноќ во Бохемија” , и стана многу успешна, на турнеја во Мексико, САД, Шпанија и Франција за време на 60-тите години и во првата половина на 70-тите години. Таа беше наречена “Шаман”, за историскиот и театарскиот стил на пеење. Тогаш за речиси 20 години, до 1991 година, Чавела исчезна од јавната сцена. Таа сакаше да се соочи и да го победи нејзиниот алкохолизам, и додека таа не успеа да го достигне тоа, таа не се врати во јавноста.  Назад на сцената Рестартирање во 1991 година од Мексико Сити, Чавела стана повторно, успешна пејачка и на меѓународно ниво призната. Правење концерти низ целиот свет, таа учествуваше во неколку филмови во режија на Педро Алмодовар, нејзиниот обожавател и пријател.

779273

Таа напиша музика за филмовите и учествуваше како негова актерка во “Фрида”, пеење на една од нејзините најпознати песни “Ла Љорона” (Плачот на жена). Груба со интензивен глас, нејзиниот стил на игра и гестови во пеење, во својата сопственост беа добро познат бренд. Во 2000 година е објавен автобиографија “Ако сакате да знаете за моето минато” – “И ако сакате да знаете за моето минато” Кога таа излезе јавно за прв пат. Но, тоа не беше нешто ново: одржување на сопствениот револуционерен стил. Со Чавела отсекогаш одбиваат да се променат полот на заменки во нејзините песни. Во 2003 година, на возраст од 83 години, таа дебитираше во Карнеги Хол. Во 2012 година таа почина во Куернавака, Мексико. “Мис Варгас е шаман, таа не може да умре. Таа едноставно отиде на друго место. “, рече лекарот кој ја објави смртта.Чавела Варгас беше една од најпознатите револуционерни и контроверзниот пејач на 20 век.

download (1)

Таа се соочи со предизвикот на традиционалните морали и живеше слободно во изразувањето на својата хомосексуалност. Нејзиниот не-лесен живот, со пречки и тешкотии е несразмерно опишани во нејзините песни, таа интерпретираше со длабоки, внатрешни и духовни трошоци. Салма Хајек, главниот лик во филмот “Фрида”, изјави: “Чавела не е мексиканската пејачка Чавела е Мексико.”

Автор: Валерија Феранте

Related posts

%d bloggers like this: