Работи кои не треба да ги направите во Истанбул!

p01ffyz3

Истанбул е најнаселен град во Турција, како и нејзиниот културен и финансиски центар. Се наоѓа на двете страни на Босфорот, тесниот теснец помеѓу Црното Море и Мраморното Море, Истанбул ги премостува Азија и Европа и физички и културно. j

Не нарачувајте филтер кафе во локалните кафулиња: Пробајте турското кафе и добијте го вашето богатство откако ќе го прочитате. Турското кафе е подготвено со печени и фино мелени кафени гравчиња варени во тенџер. Шеќер се додава додека се готви. Се служи во мали чаши; Основите се населуваат на дното од шолјата, оставајќи опасно силно, но навистина вкусно кафено течно на врвот. По пиењето понекогаш луѓето го замавуваат кафето во круг, ја ставаат чашата наопаку и чекаат да се олади. Како основа на дното на чашата, тие создаваат форми и форми.

Не одете во скапи бањи: Наместо тоа, одете во автентичен турски хамам. Постои прилично неверојатен амбиент создаден од пареа, со светло филтрирање низ дупките на таваните што ја осветлуваат ориенталната архитектура. Ќе имате повеќе незаборавно искуства за капење отколку што можете во фенси, скапи бањи. Чемберлиташ, Галатасарај, Килич Али Паша, Хасеки Хурем Султан во Истанбул се некои од најдобрите хамами во светот.

Не пазарувајте во трговски центри: Посетете ги локалните и историските пазари. Големиот пазар во Истанбул е најпознат. Но, Кемералите во Измир и локалните чаршии во населбата Улус во Анкара можат да ви покажат поавтентични аспекти на пазарната култура, без сите видови на туристи.             Не грижете се за накачувањето на тежината: Бидете сигурни дека целосно ќе воодушевите на турската кујна. Од западниот брег до источниот дел на северот на југ, Турција нуди примамливата локална кујна, а секоја провинција има свои специјални деликатеси. Главните јадења и колачи на турската кујна се фузија на култури на храна кои се акумулираат во текот на стотици години, па затоа тука сериозно јадеме. Турско задоволство, некој?

Не ги носете вашите слушалки. Откријте ги сите видови турска музика, која драматично се менува од регион до регион. Од турска класична музика до народната музика, Арабеск до современиот. Истанбул е градот каде што се добива вкусот на сето тоа во “жива” форма. Излезете од градот за да ја слушате традиционалната музика од Црното Море и да ги слушате турските балади.

Не останувајте само во хотелот: Пробајте да останете и дома. Тоа е најдобриот начин да се вклучите со богатите локални култури и да уживате во турското гостопримство. Постои, исто така, можност да останете во еколошки/пермакуларни фарми и да ви дадат малку време за волонтерска работа. Здружението Bugday спроведува проект наречен TaTuTa, кој организира еколошка фарма престој во Турција за туристите.

Немојте, доколку сте машко, да зборувате или седите до слободна и млада турска девојка. Таа може да се чуствува загрозена.

 Не им нудете на луѓето храна, пијалок па дури и цигари во текот на денот. Месецот на Рамадан е исламски месец на постот, кога побожните муслимани се воздржуваат од јадење и пиење од зори до зајдисонце. Покажете некоја учтивост додека јадете во јавноста во текот на денот.

maxresdefault.jpg

Автор: Александра Крстевска

Related posts

%d bloggers like this: