мелодија на лето

Przystanek_Woodstock_2003

Лето доаѓа … Веќе ги скривме зимските јакни и  ги поздравивме сандалите, шорцевите и фустаните. Не заборавајте да ставите крема за сонце на вашата кожа, не сакате да остарете премногу брзо, нели? За мене летото е најдобра сезона не само поради сончевото време и општото уживање, туку и поради фестивалите. Има многу настани во текот на летото, понекогаш е тешко да се избере каде да се оди. Полска нуди многу интересни настани што треба да ги посетите барем еднаш во вашиот живот.

Ќе ја презентирам субјективната листа на “вреди да се види” полски фестивали кои комбинираат добра музика, дополнителни уметнички настани и уникатни атмосфери.

  1. Pol’andRock фестивал (Kostrzyn nad Odrą) – порано Вудсток станица, е најголемиот фестивал на отворено во Полска, а можеби и во Европа. Фестивалот се одржува од 1995 година. Просечниот број на учесници во последните години е повеќе од 600 000 луѓе. Мотото на фестивалот е “Љубов, Пријателство, Музика” и го организира Големиот оркестар на божиќните благодети. Фестивалот собира луѓе од различни генерации, потекла и субкултури, кои заедно создаваат енергична заедница, отворена за сите и соживот во мир. Наставата е обично полна со рок, метал или реге-групи, но организаторите се обидуваат да одржуват разновидност. Еден од најинтересните елементи на фестивалот е Академијата за уметност. Тоа е отворен простор за претставници на уметности, науки, политички и социјални активности и невладини организации (Гринпис, Полска хуманитарна акција итн.). Пред неколку години, дури и поранешните претседатели на Полска и Германија се појавија заедно на сцената и имаа говор. Целите на оваа иницијатива се едуцирање на младите луѓе и обезбедување дијалог со властите во областите како што се религијата, војната, толеранцијата и уметноста. Нема билети, фестивалот е бесплатен.

Датум: 02.04.08.2018

Што да се донесе: облека што може да се уништи додека се капе кал, отворен ум

Учесници: Goo Goo Dolls, Balkan Beat Box, Alestorm

Open'er_Festival_(2.07.2009_14)

  1. Open’er фестивал (Gdynia) – најпознатиот мејнстрим фестивал во Полска со постава што може да се спореди со најголемите европски фестивали. Првото издание се одржа во Варшава, во 2002 година. Фестивалот се зголеми толку многу за следните години што организаторите го сменија местото и го направија подолго. Фестивалот веќе има добра репутација, што значи дека раните билети се продаваат пред објавувањето на првите уметници. Во моментов Open’er се промовира под знамето на “Музика и уметност”. Тоа значи дека освен музиката, можете да учествувате во неколку театарски спектакли, проекции на филмови, модни ревии или дури и музејски посети подготвени од уметници.

Датум: 04.07.07.2018

Што да се донесе: фенси облека, бидејќи сите полски влијателни и познати личности се таму; гуми – честопати врне дожд за време на фестивалот

Постава: Arctic Monkeys, Bruno Mars, Depeche Mode, Nick Cave and The Bad Seeds, Gorillaz.

800px-Off_Festival_duża_scena_p_032

  1. OFF фестивал (Катовице) – фестивал за оние кои се повеќе во алтернативни звуци. Често се шегуваме дека само главниот директор на фестивалот ги познава уметниците што ќе настапат таму. Исто така, поентата на фестивалот треба да биде да откриете нови бендови, па ако барате нова музика што никогаш нема да ја најдете на радио,  наполнете го вашиот багаж и отидете во Катовице.

Датум: 03-05.08.2018

Што да се донесе: нотес за автограми, бидејќи лесно можете да ги запознаете уметниците кои шетаат низ кампусот на фестивалот

Постава: Yellow Days, Charlotte Gainsbourg, Zola Jesus, Aurora

HF2014_01-Phosphorescent-02

4. Halfway Festival (Białystok)  – место за текстописци и ентузијасти на народната музика. Уметниците од различни делови на Европа и САД се претставени за време на фестивалот. Мотото на настанот е “блиску до луѓе, блиску до музика”. Тоа значи дека тоа е посебно место за оние кои го ценат директен контакт со изведувачите, можат да се фокусираат на музика и не сакаат народ. Не е невообичаено уметникот да покани некој од публиката да им се придружи на сцената. Исто така, нема типични ограничувања: уметниците поминуваат време во истата област каде што се собираат присутните, сцената не е одвоена од публиката. Организаторите ги охрабруваат учесниците да ја прочитаат savoir-vivre на фестивалот пред да дојдат, што вклучува дека музиката и емоциите што  се активираат се најважни. Значи, разговорите и паузите за цигарите се дозволени само надвор од амфитеатарот, нема фотографии со блиц, алкохол умерено, но исто така и многу аплаузи и радост за изведувачите.

Датум: 29.06-1.07.2018

Што да се донесе: позитивен став

Учесници: Low, Villagers, Anna Ternheim, Annie Hart, Jane Weaver

  1. Castle Party (Castle Bolków) – исто така наречен темен, независен фестивал, е организиран од 1994 година. Создаден за љубителите на готик рок, готик метал, електро и индустриска музика. Повеќето посетители се облекуваат во некои костими. Тематските средби, исто така, се случуваат во текот на овие неколку дена на субкултури и забави во најблиските клубови или базени.

Датум: 12-15.07.2018

Што да се донесе: луд костим

Учесници: Samael, Project Pitchfork, Faun

Бројот на летни фестивали во Полска е голем. Како и да е, во зависност од она што го барате, јас сум прилично сигурна дека ќе го најдете совршеното место за себе. Во споредба со другите европски фестивали, цените не се толку високи и организаторите се компетентни. Сепак, каде и да сте, запомнете дека музиката ги поврзува луѓето.

Paulina Gołębiowska

Translator: Ana Mihajlovska

 

Related posts

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: