Божиќни традиции низ целиот свет

Кога размислувате за Божиќ, најверојатно прво во вашиот ум се појавува имагинацијата како го прославувате во вашата земја. Божиќ се слави насекаде и е различен во секоја култура. Во Полска имаат стари интересни традиции, во Јужна Африка семејствата заеднички донираат за да го направат овој ден уште попосебен, а во Шпанија се чувствува како забавата никогаш да не запира. Божиќ се наближува и сите нас не зближува.

pexels-photo-728458

Häid Jõule! – Естонија

Естонија не е религиозна земја, што значи дека Божиќ е повеќе семејна традиција. Едноставно кажано : семејствата се собираат за да јадат добра храна. Божик се слави во Естонија од 24-ти до 26-ти декември. Обично во почетокот на декември Естонците почнуваат да ги декорираат своите куќи со сијалички и други видови на новогодишни украси. Неколку дена пред Бадник, кој е на 24-ти, семејството носи елка и го украсува сето тоа заедно. Секоја година има голема елка на плоштадот на градското собрание, ова е дефинитивно најпознатата елка во Естонија. Тој е опкружен со сладок Божикен пазар, каде што луѓето можат да купат вино (glögg), традиционална божиќна храна и рачно изработена волнена облека, чорапи итн. 24 декември е најважниот ден, барем за децата. На овој ден семејството го поминува денот заедно за готвење храна, правејќи ги последните украси. Во зависност од семејството, некои луѓе играат борби, пеат Божиќни песни или танц и само се забавуваат заедно. Вечерта луѓето уживаат во вкусна вечера и заедно споделуваат подароци. Понекогаш има дури и Дедо Мраз што доаѓа да ги посети, повеќето пати тоа е еден од членовите на семејството што го претставува Дедо Мраз. Како што реков претходно, добрата храна е голем дел од естонскиот Божиќ. Обично, масата е полна со месо, кисела зелка, кисела тиква, желе, месо, црн леб, компири, се разбира и џем од бледо заедно со колбаси. За слатки, најпознатата храна е джинджиерестица, која исто така се пече заедно со децата за поздравот дел или мандарините. По вечерата, семејствата обично одат на прошетка или уживаат заедно на добар концерт во црква. Сите видови на добротворни организации се исто така чести за Божик.

Триине Виисма

Feliz Navidad! – PERU

Останува многу малку за најочекуваната прослава на годината. Веќе улиците и плоштадите се украсени со сијалички, мали ангели, венци, пикси и сеприсутниот Папа Ноел – како Дедо Мраз се вика во Перу -; Постои радост, надеж и емоции низ целата земја. Божиќ е најголемата семејна традиција и е потребна неколку недели претходна подготовка. Сите куќи се украсени со снег и со вештачки бор. Тоа е церемонија за поставување на обоени топчиња и сите украси што нашите мајки ги чуваат во кутија секоја година чекајќи го крајот на ноември и повторно да се организираат во дрвото. Секогаш постои “Нацимиенто” (фигури на светото семејство и животни во Витлеем), но таа не ја има главната фигура, што е Бебе Исус, до 24 декември во 12 часот. Во тоа време, најмалиот член на семејството е одговорен за сместување на јаслите. Жените од семејството ја подготвуваат Божиќната вечера која се состои од печена мисирка, ориз и јаболка. Исто така ќе делиме топло чоколадо и панеттон (леб со ореви, фузија на италијански панетет со перуански вкусови). Целото семејство се состанува и во 12 часот. Кога звучиме 12 звуци, можеме да се обединиме заедно. Традицијата е да се отворат подароците по тост со јаболков сок или пенливо вино, исто така може да биде со “pisco”. Најмногу возбудени се секогаш децата кои излегуваат на улиците да ги покажат своите нови играчки и да го осветлуваат небото со огномети. Никој не спие до 3 или 4 наутро. На 25 декември, обично се јаде сендвич од со мисирка, а чоколадата се загрева. Семејствата често одат на маса и потоа ги посетуваат своите роднини. Не постои недостаток на детски хорови кои пеат традиционални Божиќни песни за овој празник.

Фиорелла Балбуена

Wesołych Świąt! – Полска

Полска е голема католичка земја, па Божиќ игра важна улога во нашиот живот. Тоа не е само религиозна средба, туку и одлична можност да се сретнеме со семејството и пријателите, бидејќи во тој период имаме 3 слободни дена. Започнуваме со прослава на 24 декември со Вигилија, со други зборови, Бадник. Тој ден многу луѓе постат цел ден до првата ѕвезда кога ќе се појави на небото. Тоа е само симбол сега, но сепак тоа е многу забавно за децата да гледаат на прозорецот и да бараат ѕвезди. Пред семејството да започне вечера е време да ги споделите со сите Божиќна фолија. Секој треба да скрши нафора со сите гости и да каже желби за претстојната година. Понекогаш ја чуваме и им даваме на животните на полноќ, бидејќи тоа е вид на верување дека можат да зборуваат ноќе. Па, продолжувам да ја давам нафората на моите две кучиња, можеби еден ден ќе ми кажат што навистина мислат за мене. По овој официјален дел, конечно можеме да почнеме да јадеме. На овој ден не јадеме месо, но може да се најдат и други 12 јадења. Тие треба да ви дадат среќа во следните 12 месеци. Затоа сите треба да пробаат дел од секое јадење. Ќе најдете слична храна во секое полско семејство тој ден; почнувајќи од barszcz (супа од цвекло), кнедли со зелка и печурки, риби (крап, херпес), салати, рожби за сено од месо или джинджифи. На божиќната трпеза ние исто така чуваме место за неочекуван гостин. Велиме дека никој не треба да биде сам или гладен во овој ден, па случајните гости се повеќе од добредојдени. Под масата ставаме слама во спомен на Исус, кој е роден во стабилен барака. Ние пееме песни кои се различни во секој регион на Полска. Се разбира, откако сите се наситуваат со храна, време е да се отпакуваат подароците од Дедо Мраз. Бадник е завршен со одење во црква за Полноќна миса. Кога станува збор за декорација на куќи, во полскиот дом можете да најдете неколку кукли (особено во близина на врата и влез во просториите). Бидете внимателни, ако двајца луѓе стојат под измамници, тие треба да се бакнуваат. На крајот, некои модерни “традиции”, во моите многу полски семејства, популарниот филм за време на Божиќ е “Сам дома”. Една година тоа немаше да биде прикажано, но по многу жалби беше вратено на ТВ. Следните денови на Божиќ јадеме и пиеме и едноставно уживаме во времето со семејството.

Паулина Голебиовска

Geseënde Kersfees! – Јужна Африка

Има нешто волшебно за Божиќната сезона, кога ќе ги видите декорациите насекаде и светлата ги враќа сеќавањата на претходните временски периоди на Кристис. Во Јужна Африка го славиме Католичкиот Божиќ, на 25 декември. Ќе го ставиме дрвото и ќе го украсиме, ќе ги ставиме подароците под него и на денот кога ќе седнеме заедно со семејството ќе ги отвориме подароците наутро, кога сите ќе се разбудиме. Се сеќавам едно време во Кејп Таун, заедно со нашето семејство почнавме да отвораме подароци наутро, бев многу изненаден од даровите што ни беа дадени, бидејќи сите работи ни беа потребни. Ништо фенси или премногу скапо. Сите ние имаме нешто што би можеле да го искористиме, и тоа покажува дека изреката е вистинита, “Тоа е мислата што се брои”. Сите навистина направија размислување и истражување за тоа што да му го даде на следното лице, што беше навистина посебно. И за да го направиме денот уште посебен, вложивме пари заедно и ги ставивме на Божиќната карта, потоа тргнавме по патот и блиску до семафорот, имаше еден човек кој беше повреден и чекаше на страна на патот секојдневно барајќи промени, па му дадовме подарок. Тој беше толку среќен. Мојот очув сакаше да фотографира и да го стави на Фејсбук, но решивме не, бидејќи понекогаш добрите дела не мора да бидат прикажани на сите. За мене Божиќ е за приближување на луѓето заедно и единство, и се надевам дека оваа година тоа ќе се исполни уште еднаш.

Цхрис Маикен

Cреќен Божиќ! – Македонија

Божиќ е еден од најпознатите празници во Македонија. На Божиќ, многу, ако не и сите семејства се собираат заедно и го слават Божиќ како симбол на Христовото раѓање. Бидејќи мнозинството од населението во Македонија е православна христијанска религија, на 7-ми јануари го славиме Божиќ. 7 јануари наликува на ден за љубов, мир и хармонија во семејството. Божиќната прослава започнува 40 дена пред, со постот. На луѓето кои постат, не им е дозволено да јадат нешто што содржи животински материи, или храна направена со било каков вид на масло. Еден ден пред Божиќ, на 6 јануари, децата излегуваат наутро и пеат коледарски песни кон околните куќи. Децата личат на малите ангели кои дојдоа до секоја врата за да го објават раѓањето на Исус Христос. Луѓето од куќите обично им даваат ореви, костени, јаболка, портокали и неколку монети. Потоа, тие одат дома и споредуваат кој ја добил целосната торба. Во ноќта на 6 јануари, секоја населба собира и осветлува огнови. Познато е дека оваа традиција е паганска, но некако се прославува, по многу векови. Во ноќта на 6 јануари, секое семејство собирa на вечера која не содржи никакви масла, месо или било кој друг животински производ, што го означува крајот на постот, но најважен дел од вечерата е лебче со паричка. Можеби се прашувате зошто, но тоа е затоа што лебот е поделен на неколку парчиња, и кој и да го добил парче со монета ќе има среќа до крајот на годината (барем така се верува). Следниот ден почнува вистинската Божиќна прослава, со масна храна, многу месо и специјални Божиќни специјалитети: сарма, зелник, свинско, риба и многу производи со масло и млеко. Но, Божиќ не е за јадење и славење, туку е и знак за љубов, мир, хармонија и просперитет за секого.

Дамјан Георгиевски

Hyvää Joulua! – Финска

Во Финска Божиќ не е толку религиозен настан, сето тоа е за семејството и за заедништво. Неколку дена пред Божиќ, ставаме топла божиќна светилка во куќата, ја красимеелката и ја чистиме куќата на вистински начин. На почетокот на Бадник утрото 24.12 се будиме за мирисот на солени оризови каши, служени со цимет и шеќер, а на страна има мек и вкусен Божиќен леб. Во ориз каша ставаме еден бадем, и кој некогаш го добие, ќе има среќа. Кога сите стомаци се доволно полни и загреани со топла каша, го уклучуваме телевизорот и ја гледаме заедно Божиќната мировна декларација како семејство. Постои еден традиционален цртан филм, “Снешко” што доаѓа секоја година и тоа е речиси обврска да се гледа. Ако знаете нешто за Финска, ќе разберете дека сауната силно му припаѓа на Божиќ. Одиме во Сауна пред или по појадокот, да ја исчистиме целата нечистотија и да се релаксираме во топлината.
Божиќната храна, мојот омилен ден на исхрана во годината, почнува вечерта пред кога ќе го ставите свинското во рерната за 8 часа. Подготвен е наутро, а мирисот е нешто што го доживувате само еднаш во годината. Свинско се служи студено, така што ќе имате време да го оставите да се лади пред вечерата. Покрај тоа, нашата божиќна трпеза содржи розолисадада (сол камења, цвекло и варено морков) се служи со розово збришан крем, компири, тепсии од кафе, морков, различни ладни риби: сина и харинга. Црвеното вино или пивото оди убаво со оваа вечера, и најдобро е тоа што секогаш има толку многу храна што ќе можете да ја уживате со денови. По вечерата се релаксираме со топло вино (glögi) и джинджиеми.
Главната цел е да се соберат заедно како семејство и да го поминат целиот ден заедно. Секогаш го чекам тоа затоа што не ми се допаѓа многу често. Во вечерните часови уживаме во друштвата, играме некоја игра на одборот. Некои подароци се делат, и откако децата се на возраст дека нема потреба од Дедо Мраз, најмладиот член на семејството обично ги дели подароците. Некои блиски роднини би можеле да дојдат да ги разменат подароците и да поминат време заедно, и ги споделуваме нашите божиќни чоколади со секого. Следниот ден е првиот Божиќ ден, 25.12. тоа е официјален празник, а луѓето продолжуваат да поминуваат време со семејството, да одат на прошетки од другата страна и да играат во снегот, ако го има. Магијата во Божиќ е доброто време во вашето семејство во куќа што ќе ја чистите заедно, со храната што ја подготвувате заедно.

Селина Ниеми

Feliz Navidad! – Шпанија

Божик во Шпанија е еден од најважните датуми во годината. Пред денот, 24 семејства и бизниси го подготвуваат она што го нарекуваме “раѓање”, што е претставување на Порталот на Витлеем и раѓањето на бебето Исус. Започнува на 24 декември и не завршува до 6 јануари. Семејствата се собираат во куќи со многу храна и пијалок. Забавата започнува на 24-ми попладне. Луѓето не работат и се среќаваме во барови со нашите пријатели. Дискотеките се отворени од 16:00 часот, а Шпанците го слават Божик со своите пријатели. На вечерата семејствата обично се среќаваат во куќата на баба и имаат многу голема вечера. Кога вечерата завршува традиционално, семејствата присуствуваат на масата “ElGallo” во 00:00. Денес повеќето семејства не одат во црква, но остануваат дома и јадат нугати, сахарозани бадеми, марципан, поливонови и други традиционални слатки. На 25ти околу 12 часот наутро се сретнуваме за вино и закуски до 03:00 часот. Одиме во куќите со семејството за да го славиме Божик со повеќе храна и пијалок. Ние обично го поминуваме попладнето со семејството и ноќе се враќаме во нашите домови. Следната прослава е 31 попладне. Тоа е денот на “Сан Силвестер” и сите градови имаат популарна трка. По трката земаме некои вина со пријатели, а потоа одиме дома на вечера. Во 00:00, 12 чамци се емитуваа од часовникот на “Сол” во Мадрид, кои укажуваат на промена на звукот во сите куќи. Со секое ѕвоно мора да земеме едно грозје (вкупно дванаесет). Ако не ги земете 12-те грозје со 12-те коњчиња, ќе имате лоша среќа цела година. Кога ќе завршиме ние нудиме јаболковина или шампањ и треба да ставиш злато во чашата, обично прстен со среќа во текот на годината. 31 декември обично е една од најголемите прослави во годината. Ноќните клубови и баровите се полни цела ноќ и луѓето го слават доаѓањето на годината во стил. Околу 3:00 часот повторно се сретнуваме со семејството за да уживаме во изобилен оброк и да го поминуваме попладнето со семејството. На 5 јануари “Шумските мудреци” пристигнуваат во Шпанија. Мудреците Мелхиор, Гаспар и Балтазар се 3 кралеви кои доаѓаат од Ориентот да даваат подароци на сите деца кои добро се однесуваат. Тие го прават својот магичен изглед попладне во кавалкадите кои се слават во сите градови во Шпанија. Откако ќе ги видат кавалкадите, семејствата се собираат на вечера, а по вечерата младите одат во дискотеките. Ноќта од 5 се вика “Ноќ на кралевите” и е една од најголемите прослави во градовите. Децата ги чистат чевлите и ги оставаат под елката со млеко и храна за камилите што ги пренесуваат “Тројцата мудреци” од толку далеку. Утрото секој ќе ги отвори подароците. Ако децата се однесуваат лошо, мудреците наместо дарови донесуваат јаглен. На 6 јануари тој јаде со целото семејство и Божик е за жал отпуштен.

Ана Фернандез Хернандез

Related posts

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: