ТЕМНАТА ИДНИНА НА ЧОКОЛАДОТО

„Сè е добро ако е направено од чоколадо“. – Jo Бранд

Чоколадото е една од омилените храни на светот. Неговите употреби се многубројни и разновидни. Чоколадото доаѓа во неограничени форми, од шипки и слатки до прав за готвење и пиење; вкусови, вклучувајќи млеко, темно, бело, па дури и портокалово или нане со чоколадо со вкус на алкохол; форми, големини и бои. Сепак, снабдувањето со чоколадо не е бесконечно. Според повеќе студии, постоењето на чоколадо е загрозено поради зголемената побарувачка и намалената понуда од земјоделскиот сектор за какао. Замислете да го имате последниот залак чоколадо. Засекогаш.


Се верува дека чоколадото потекнува од Централна Америка и прво го откриле античките цивилизации Маја и Ацтеки. Чоколадото првично се консумирало како густ, пенлив и горчлив пијалок направен од мелено семе од какао измешано со разни локални состојки, како што се чили пиперки, ванила и зачини. Овој пијалок бил наречен „xocolatl“ на уто-ацтеканскиот нахуатски јазик, од каде што првично потекнува зборот чоколадо. Исто така, честопати било нарекувано и „храна на боговите“, бидејќи Ацтеките верувале дека семето на какаото е дар на богот на мудроста, Кецалкоатл. Зрната какао се сметале за толку вредни што тие служеле дури и како валута во ацтечкото општество. Чоколадото било воведено во Европа во 16 век од шпанските освојувачи. Европејците додадле свои состојки, како што се шеќер од трска и мед, за да го направат повеќе за пиење. Какаото со текот на времето се трансформирало на начин да го направи чоколадото што го знаеме денес.


Најмногу конзумирано слатко задоволство во светот потекнува од семето на какао, исто така наречено зрна од какао, од овошјето какао, познато како мешунка од какао, кои растат на дрвјата какао. Зрната какао се главната состојка што се користи во правењето чоколадо, паста од чоколадо, какао во прав, путер од какао и сл. Дрвјата какао може да се најдат само во ограничен географски опсег: тие растат во појас помеѓу 10 степени северно и 10 степени јужно од Екваторот, што е да се каже во региони со тропска клима каде температурата и условите на врнежи се најпогодни за нивните одгледување. Околу педесет земји лоцирани во зоната на интертропска конвергенција одгледуваат зрна какао. Африканскиот континент доминира далеку во производството на какао, а Брегот на Слоновата Коска и Гана сочинуваат скоро две третини од светското производство на зрна какао. Бразил, Еквадор и Индонезија се некои од другите водечки извори на какао. Во сите овие земји, секторот какао е важен извор на егзистенција, обезбедувајќи приходи за 40 до 50 милиони луѓе.


Одгледувањето дрвја какао бара многу трпеливост: потребни се три до пет години за семето на какао да ‘ртат и да стане плодно дрво. Секое дрво произведува ограничен број мешунки од какао, генерално околу 50 грав на секои шест месеци. Типичен мешунка содржи приближно 20 до 50 зрна какао со различна должина и дебелина Околу 400 суви зрна се потребни за да се направат 500 грама чоколадо. Се проценува дека секое дрво какао произведува околу еден килограм какао годишно.


Познато по своите бројни моќни здравствени придобивки и позитивните физиолошки и емоционални ефекти, милиони луѓе уживаат во чоколадото секој ден. Според Светската фондација за какао, околу 3 милиони тони зрна какао се консумираат ширум светот секоја година. Со околу 40 проценти од светското какао годишно, Европејците се главните потрошувачи на какао и производи од какао. Сепак, потрошувачката на чоколадо вртоглаво се зголеми во други земји, како што се Индија и Кина. Чоколадните производи станаа толку популарни што на светот би можело да му снема чоколадо за неколку децении. Повеќето од нас веројатно би можеле да преживеат без спанаќ или карфиол, но свет без чоколадо?

Иако производството на какао е широко распространето, неговото одгледување е загрозено. Создавањето чоколадо е долг и сложен процес: зрната какао бараат широко ферментирање, сушење, чистење, печење, мелење и пакување пред да бидат комерцијализирани. Дрвјата од какао се прилично кревки и подложни на болести и штетници, а мешунките не зреат истовремено. Затоа, треба постојано да се следат во текот на целата година. Плодовите се претежно рачно собрани. Генерално, одгледувањето какао е многу трудољубива работа и не е многу профитабилно за земјоделците од мал обем. Како резултат, некои одгледувачи на какао веќе ги префрлија своите посеви на повеќе отпорни на топлина, профитабилни и полесни за производство на алтернативни производи, како што е пченката.


Покрај тоа, климата многу се менуваше во последните две години и влијанието на глобалното затоплување има големи влијанија врз иднината на производството на какао. Според некои студии, водечките земји кои произведуваат какао ќе доживеат зголемување на температурата за 2,1 ° Целзиусови до 2050 година, што доведува до намалена влажност и предизвикувајќи страдање на културите на какао. Оттука, регионите каде во моментов се одгледува какао можеби нема да бидат веќе соодветни за производство на какао во наредните децении. Количината и квалитетот на какаото веќе се намалуваат. Климатските промени им се закануваат и на земјоделците кои зависат од какаото за егзистенција.


Брзо растечката потрошувачка на чоколадо во земјите во развој, заедно со нестабилноста во земјите што одгледуваат какао, ја доведува во опасност иднината на чоколадото. Глобалната потрошувачка на чоколадо се зголемува за два до три проценти на годишно ниво. Индија и Кина, и нивното комбинирано население од над 2,7 милијарди луѓе, во моментов се едни од најбрзо растечките пазари на чоколади. Растечката средна класа, новите потрошувачки трендови и промената на навиките во исхраната предизвикаа зголемен апетит за производи од чоколадо во Азија. Снабдувањето со какао нема да биде доволно за да остане во чекор со светската љубов кон слаткото задоволство.


Експертите предвидуваат дека чоколадото ќе стане редок и скап луксузен предмет. Од 2012 година, цената на зрната какао се зголеми за скоро две третини. Недостатокот на чисти и ситни зрна какао ќе доведе производителите на чоколадо да го заменат какаото со поевтини состојки, како што се шеќер, палмово масло и јаткасти плодови. Оттука, чоколадните производи ќе бидат многу послатки и повеќе мешавина. Додека деновите на чоколадото се избројани, сметајте го ова како изговор за да јадете повеќе чоколадо!

Lucile Guéguen

Извори:


http://www.globenewswire.com/news-release/2020/06/12/2047602/0/en/The-Global-Chocolate-Market-size-
is-expected-to-reach-171-6-billion-by-2026-rising-at-a-market-growth-of-5-3-CAGR-during-the-forecast-
period.html
https://acadofchoc.com/the-popularity-of-chocolate-through-the-years/
http://www.dutchcocoa.nl/en/the-history-of-cocoa.html
https://www.sciencefriday.com/articles/the-origin-of-the-word-chocolate/
https://wonderfulengineering.com/cacao-will-disappear-30-years/

Related posts

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: