Симон Бајлс, златната кралица на гимнастиката

“Јас не сум следниот Усеин Болт или Мајкл Фелпс…Јас сум првата Симон Бајлс” – Симон Бајлс

Abelardo Mendes Jr | Flickr

Не може да се зборува за гимнастиката без да се спомне Симон Бајлс. На само 24 години, оваа млада жена веќе има создадено историја. Позната по нејзините гимнастички вештини и гравитациските перформанси, оваа афро-американска девојка го доминира светот на гимнастиката. Нејзините постигнувања кои рушат рекорди, безбројните медали и бројните награди ја прават легендарна атлетичарка. Од почетокот на нејзината кариера, оваа суперѕвезда-гимнастичарка го има променето спортот засекогаш на многу начини.

Симон Бајлс е родена во 1997 во Охајо, САД, како трето од четирите деца во нејзиното семејство. Двајцата нејзини родители се мачеле со алкохолизам и зависност од дрога. Како дете, Симон Бајлс била сместена кај згрижувачи поради тоа што социјалните служби одредиле дека нејзината биолошка мајка не била способна да се грижи за неа и останатите 3 деца. Нивниот татко го напуштил семејството рано. Кога Симон Бајлс имала 5 години, таа и нејзината помала сестра биле посвоени и израснати од нивните баба и дедо. „Мојот пат до успехот започна дента кога мојот дедо и неговата жена официјално ме посвоија мене и сестра ми“ вели Симон Бајлс. Кратко по посвојувањето, на 6-годишна возврат, таа пробала гимнастика додека била на екскурзија од градинката. Девојчето својот живот го започнала со ризичен почеток за да се претвори во легендарна гимнастичарка.

Fernando Frazão, Agência Brasil Fotografias | Wikimedia Commons

Гимнастиката не е лесна. Потребно е многу напорна работа и обука за совладување на секоја вештина и апарат – 4 за жени: свод, нерамни шипки, рамнотежа греда и вежбање на подот. Да се ​​стане елитен гимнастичар вклучува многу тренинг за сила, тренинг за издржливост и гимнастика. И покрај тоа што нејзиниот мал раст е предност за изведување гимнастика, таа напорно работи на што и да прави. Симон Бајлс тренира два пати на ден вкупно шест часа, пет пати неделно и следи строга диета.

Од нејзиниот прв упис на меѓународен натпревар во 2013 година, Симон Бајлс продолжи да ги препишува светските книги за гимнастика. Како што може да сугерира нејзиниот прекар, Симон е „првата“ во многу категории :

  • Таа е најодликуваната гимнастичарка на сите времиња во историјата со вкупно 36 медали на Олимписките и Светските првенства – од кои 27 златни;
  • За време на нејзината прва Олимпијада во 2016 година, таа ја олесни конкуренцијата со освојување на индивидуални златни медали во повеќебој, свод и под; бронза на греда за рамнотежа; и злато како дел од тимот на Соединетите Американски Држави, што ја прави единствената гимнастичарка која освоила четири златни медали на една Олимпијада;
  • Американската гимнастичарка висока 1,42 метри е и првата жена која освоила пет светски првенства во севкупно, вклучително и едно додека има болки од камен во бубрег;
  • Таа, исто така, е веројатно единствената американска спортистка која победила на националното првенство со скршени прсти на двете стапала.

Имаше некои незаборавни гимнастичари кои освоија златни медали, но Симон Бајлс го држи рекордот за најмногу титули во гимнастика што некогаш ги освоил еден спортист во историјата на спортот.

Fernando Frazão, Agência Brasil | Wikimedia Commons

Симон Бајлс најмногу стана позната по демонстрацијата на поинаков начин на победа. Таа комбинира подвизи со невидена сложеност со беспрекорно извршување. 24-годишниот феномен влезе во историјата со заковате ги неверојатно тешките гимнастички потези, како што е сводот со двојна штука Јурченко, сложен и воодушевувачки потег што традиционално го изведуваат само мажи. „Се навраќам на видеата и се прашувам како го направив тоа. Понекогаш посакувам да имам искуство надвор од телото за да го посведочам тоа“, изјави таа. Таа, исто така, има четири гимнастички елементи што го носат нејзиното име – во дисциплините на подот, гредата и сводот – затоа што е единствената гимнастичарка способна да ги изведува; ова право им се дава само на гимнастичарите кои успешно изведуваат уникатна вештина на големо натпреварување. Симон Бајлс постојано ги поместува границите при изведување на елементи за кои другите гимнастичари можеа само да сонуваат да ги приземјат.

Во јули 2021 година, суперѕвездата гимнастичарка се очекуваше да се најде на насловните страници на Олимписките игри во Токио. Симон Бајлс влезе во конкуренција со гледање на светот. Таа навистина остави неизбришлива трага на Игрите, но не со препишување на олимписката книга на рекорди како што беше планирано. Симон Бајлс се повлече на половина од финалето на гимнастичкиот тим. 24-годишната гимнастичарка ги доживеа „превртувањата“ – ментален феномен, често предизвикан од стрес, предизвикувајќи дезориентација среде воздух додека изведуваше извртување – што резултираше со тоа што трезорот не функционираше како што се очекуваше. Во деновите по финалето на тимот, таа се повлече од настан по настан. Таа призна дека на Олимпијадата поднела огромен товар на очекувања и огромен притисок: „Навистина чувствувам дека понекогаш ја имам тежината на светот на моите рамења“. Во 2016 година, гимнастичарката се справи со разочарувањето на јавноста поради тоа што заработи бронзен медал во финалето на балансот на гредата наместо златниот медал што сите очекуваа дека ќе го освои. Со повлекувањето, таа направи нешто што ниту една друга гимнастичарка не го направила досега: да се фокусира на себе и да ја истакне важноста на менталното здравје за спортистите. „Ние не сме само забава, ние сме и луѓе“, изјави Бајлс.

Големината на нејзиното влијание оди подалеку од гимнастиката. Во 2018 година, Симон Бајлс сподели на социјалните мрежи дека е меѓу стотиците спортисти кои рекоа дека биле сексуално злоупотребувани од Лари Насар – поранешен доктор на гимнастичката репрезентација на САД. Таа сака да го искористи своето влијание за да биде отворен застапник за преживеаните од сексуална злоупотреба, згрижувачките деца, како и луѓето кои поминале низ проблеми со менталното здравје. „Да се ​​биде глас, тоа е нешто што луѓето секогаш го паметат покрај медалите. Колку си добар човек кога и да беше спортист. Твојот карактер“, изјави таа. Симон Бајлс е поздравена како инспирација за многу жени, особено црнки, поради нејзината упорност и покрај тешкото патување.

Лусил Геган
Преведувач: Мартина Даниловска

Извори:
New York Times : Simone Biles just demonstrated a true champion mind-set
The Bridge: Simone Biles is one of the greatest gymnasts ever. But how does she train?
The gentlewoman: Simone Biles back-flipping, gold-winning, ever-smiling

Related posts

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: