Category: Интервју

ЕВС во Шпанија

Младите волонтерки од Македонија, Симона Велковска (22 г.) Исаја Карадаковска (20 г.) и Кристина Лукановска го минаа месецотЈуни  во Тарагона, Шпанија, каде што учествуваа на краткорочен проект од Европскиот Волонтерски Сервис. Тоа е меѓународна волонтерска програма финансирана од Европската комисија која им овозможува на младите луѓе (на возраст […]

Карти во воздухот

Интервју со Мајкл Леч, професионален играч на покер Мајкл има 28 години, доаѓа од Америка и е професионален играч на покер кој неодамна го освои својот четврти прстен во Светската покер серија  во Франција. Може ли да ни ја раскажеш твојата приказна? Ќе треба да oдвоите многу страници […]

Не чекај друг да го сработи тоа што можеш сам

Интервју со Филип Стојановски. дипломецот со просек 10.00 на ФИНКИ Како се одлучи да студираш на ФИНКИ (Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство)? Бев на отворениот ден на ФИНКИ и ФЕИТ (Факултет за електротехника и информациски технологии) за подобро да се запознаам и со двата факултети, а […]

Задоволството да се обидам да создадам нешто свое сè уште беше таму…

Ангел Спировски (1996) го започнал своето академско образование во 2014 на ФМУ-Скопје на одделот за композиција студирајќи со вонредната професоркам-р Дарија Андовска, додека во 2015 година го започнува својот втор оддел – оркестарско диригирањесо вонредниот професор м-р Сашо Татарчевски. Тој присуствувал на неколку семинари и мастер класови со […]

Здраво, вселено! – Интервју со студентот за дизајн на вселенски летала Сиири Талвисту

Сиири е 26-годишна девојка од Естонија која минатата година ги започна своите студии за дизајн на вселенски летала. Од сега работи и на програмата REXUS која им овозможува на студентите да работат на вистински технолошки експерименти на ракети и балони. Кажете ни малку за себе? (вашата образовна позадина […]

Познат во подземјето – остварување на сонот

Патот од хип-хоп до хаус: како Кристофер Маикен стана Маикен Рил. https://www.facebook.com/maikenreelworldwide/ Кога започна твојата авантура со музиката? Започна кога имав 13 години. Се собиравме со моите пријатели после часови и за време на паузи – имавме наши шифри “наш јазик”, правевме круг и некој ќе застанеше во […]

Уметноста не зависи од пари

Сара Климоска ја имаше главната улога во краткиот филм ,,Види ја ти неа” во режија на Горан Столевски пто ја доби наградата од жирито за кратокметражен филм на Меѓународниот Санденс филмски фестивал за фикција/белетристика. Една од судиите во жирито беше Ширли Менсон, водечкиот вокал на култниот бенд ,,Garbage”. […]

Навистина морате да работите напорно

Главниот фокус на работата на Craig Shaw се турките истражувања за theblacksea.eu и Европските Истражителни Колаборации. Неговите истражувачки приказни се објавени во популарните европски медиуми. Неговиот широк спектар на истражувања ги вклучуваат:„Тајните на брегот“, „Документите Малта“, „Јавно издадените фудбалски документи“… Неговите владеачки спосбности се: политичка и корпоративна корупција, […]

Интервју со Дарио Јуричан: Пронајди се себeси

Овој автор на повеќе од педесет краткометражни филмови од различни жанрови го сретнавмe на Истражувачкиот филмски фестивал во Скопје. Дарио Јуричан  истовремено е и регионален пионер во истражувачко новинарство. Неговиот прв долгометражен филм  „Газда“ постигна голем успех. Како режисер и продуцент имал голем успех со краудфандинг кампањи. Немате […]

Медиумите го креираат јавното мислење, но луѓето не им веруваат

Искра Коровешовска е едно од препознатливите лица на македонското политичко новинарство. Моментно е дел од ТВ „Алфа“, има 14-годишно искуство, работеше во „Скај Нет“, беше дел од лајф – магазинот „Чуму“, а потоа и дел од вестите на А1, а до летово и од дневниот весник „Дневник“ Искра, […]

Интервју со Ели Чочова

„Перформансот е еден од поблиските медиуми на изразување; поврзувањето со човечката енергија, можната интеракција со публиката, непредвидливоста на изведбата, моментот на изненадување…“, вели уметничката Ели Чочова фотографиите се куроазија интервјуираната Ели Чочова (1981) е мултимедијална уметничка која делува во сферите на сликарството, вајарството, перформансот и дизајнот. По завршувањето […]