Category Култура

Дали некогаш сте слушнале за луѓето Sámi?

Тие се луѓе кои потекнуваат од северниот дел на Русија, Финска, Шведска  и Норвешка, во регион кој се нарекува Sápmi. Овој текст е за нивната древна религија. Древната митологија на луѓето Sámi била религија за природата, која го претставувала универзумот на три нивоа: небесниот свет, светот на земјата и светот во подземјето. Нивното гледање кон […]

Ден на Жената од ВЦС

Честит Ден на Жената од Волонтерски Центар Скопје. Женскиот дел од нашата канцеларија беше пријатно изненаден со цвеќиња и торта за одбележување на денот (бидејќи ние во ВЦС многу сакаме да празнуваме и јадеме слатки). Хармонијата и цвеќињата сепак не би требало да го сокријат фактот дека жените низ светот сеуште мораат да се борат […]

време за свадба

Отворете ги очите и погледнете наоколу, ќе видите луѓе во убава облека, ќе ја слушнете музиката во позадина и сите околу вас играат во необични движења. Некој ви нуди вотка, послугата носи уште една тура јадење, веќе сте изморени но знаете дека нема да одите да спиете до зори. Полека, се наоѓате на Полска свадба. […]

Скопје под магија на сенките: Нов театар во Дебар маало

Летото е сезона на будење кога се одржуваат различни музички фестивали (за повеќе на оваа тема прочитајте во статијата на Паулина во јунското издание на ВОИСЕС), се одржуваат нови уметнички иницијативи – од винтиџ облека, уметнички и културни размени, па сè до свирки и изложби. Летово, алтернативната сцена во Скопје повторно оживеa и тоа несомнено […]

Антверп – Градот на Дијамантите

Антверп е еден од најголемите и најубавите градови во Белгија, но не е главниот град. Има прилично мултикултурно население од околу 500.000 луѓе. Градот се наоѓа на реката Шелд, што го прави градот второ најголемо пристаниште во Европа, после Ротердам во Холандија. Антверп е познат по различните етницитети, увоз и извоз на дијаманти, и секако […]

ЕСТОНИЈА-МЕСТОТО ШТО МОРА ДА СЕ ВИДИ

Нема да ја заборавам никогаш мојата прва посета таму. Беше почетокот на jануари. Зима…Работевме на еден проект  што произлезе дека е еден од моите најдобри. Ми беше кажано од моите тамошни пријатели дека температурите може да паднат и до минус 30 во тој период од годината. Од друга страна пак, некои девојки што ги познавам […]

Почувствувај го Скопје

  Не сите од нас имаат можност да патуваат надвор од земјата за одмор, а и нашиот Охрид веројатно ќе биде окупиран од странски туристи. Навистина сакате да почувствувате летни вибрации, но дали Скопје нуди нешто интересно? Дефинитивно! Да се биде тука за време на летото може да биде и добра идеја. Земете го календарот […]

Одбележан денот на рускиот јазик

Општина Кисела Вода заедно со Амбасадата на Руската Федерација во Македонија и оваа година по десетти пат го чествуваа ликот и делото на големиот руски и светски поет Александар Сергеевич Пушкин. На пригодната свеченост на која се одбележаа 219 години од раѓањето на големиот руски поет Александар Сергеевич Пушкин, присуствуваше и директорот на Волонтерски Центар […]

мелодија на лето

Лето доаѓа … Веќе ги скривме зимските јакни и  ги поздравивме сандалите, шорцевите и фустаните. Не заборавајте да ставите крема за сонце на вашата кожа, не сакате да остарете премногу брзо, нели? За мене летото е најдобра сезона не само поради сончевото време и општото уживање, туку и поради фестивалите. Има многу настани во текот […]

Фармерки: мистично парче облека коешто го носат сите…речиси!

Насекаде низ светот, луѓето ги носат: безвременски, унисекс и повеќегенерациски, тие се најпродаваните пантолони: фармерките. Очигледно, не можеме да зборуваме за „Џинс“, ако не го спомнеме Леви Штраус. Околу 1850 година, Леви Штраус решил да имигрира во Сан Франциско,  за да отвори филијала и да врши продажба на тексас платна за шатори.Доживеал голем неуспех. Така, […]

Неверојатна функционалност на просторот и природната светлина

Музејот на Македонија се наоѓа во убавото опкружување под падините на Кале, помеѓу Старата Скопска Чаршија и тврдината. Ова место има посебно, сентиментално значење за скопјаните, со оглед на тоа што секој од нив, за време на средно, требало да ги посетува тамошните изложби. Иако изгледа доста модерно, оваа зграда е целосно стилистички инкорпорирана со […]