Category Култура

Целиов амбиент на турски серии во кој живееме има свое влијание

Филмот „Три дена во септември“ ја освои награта за најдобар филм на филмскиот фестивал „Balkan Florence Experience“ кој годинава од 22ри до 25ти февруари се одржа по 6-ти пат во Фиренца. Режисерот Даријан Пејовски доаѓа од познато уметиничко семејство – неговиот брат Александар е композитор… Потекнуваш од семејство со голем меѓународен успех во свеот на […]

Магијата на класичната музика

Македонската филхармонија била создадена на 24ти ноември 1944год. Од композиторот Тодор Скаловски  Денес, оркестарот брои  87 членови. Удобно седиш во црвено меко седиште. На сцената, околу педесеттина музичари си ги штимаат инструментите  во  пријатен жагор. Звуците се мешаат, луѓето околу тебе шепотат, чекајќи да започне концертот. Одеднаш, светлото се менува. Музичарите седат исправено на нивните […]

ЦРТАНИТЕ ВО 90тите

Деведесеттите години беа забележани по многу работи, но една за која многу луѓе навистина размислуваат се типовите на цртани и нивното влијание што оваа деценија ни ги донесе. Сабота наутро. Нема училиште денес, но некако успеваме да се разбудиме рано за да ги изгледаме нашите омилени емисии на телевизија. Бар вака беше во времето кога […]

Позади сцената

Дали некогаш сте се запрашале како биле создадени вашите омилени песни? Која била инспирацијата и приказната позади текстот на песната што го мотивирала авторот а сеуште има милиони ентузијасти за истата песна низ цел свет? Некогаш може да бидат среќни околности, понекогаш е лично, често тажно животно искуство. Да започнеме со легендарната балада „ Hey […]

Модернизмот кој живее во природата

Дизајнер на највисоката зграда во Јапонија, “Владата на Токио Митрополитот Шинджуку” и добитник на наградата Прицкер Архитектура е исто така автор на урбанистичкиот план за градот Скопје. За жал, само мал дел од проектот на Кензо Танге беше реализиран, како железничка станица и комплекс од згради наречени “Градски ѕид”. Овој комплекс го одразува одличниот вкус […]

VCS ON AIR: City Radio

Тимот на Волонтерски Центар Скопје имаше чест да го посети скопското студио “City Radio” во Спортски центар. Навистина, минатата недела, на 6 март 2018 година, шестмина наши меѓународни волонтери ги посетија просториите на радиото. Ивана Анѓеловска, надзорник на нашите волонтери, кој ја организираше средбата, го запозна тимот со Димитар Атанасовски, водител на “Кажи Да Во […]

Патувајте преку супата

Да, знам … пишувањето статија за супа може да изгледа чудно. Уште повеќе од мене, бидејќи не сум заинтересирана за готвење и не сум добра во тоа. Воопшто не. Сè се случува … Но, со причина. Минатото лето, јас бев еден месец во Кипар за ЕВС проектот, живеев со 12 луѓе од шест различни земји. […]

Завршувањето е победа

Овој успех бара одредени чекори што треба да ги преземе, и сега е време да се започне со промена. На крајот од денот, мора да се стори сé што е потребно. Значи дефинитивно е добар почеток на новата година и се чувствува дека се случуваат големи работи. Ова е само оптимистички поглед на претходно одредената […]

Вевчански карневал

Како и секое место во Македонија, па така и Вевчани е богато со историски податоци и легенди што до денешен ден се раскажуваат од постарите жители на ова село.  Траги од населбата постојат од третиот век пред Христа. Неговата прва локација не била денешно Вевчани, туку тоа се наоѓало нешто подолу од подножјето на планината […]

Четири споменици во Скопје: 3D-шоу на Kraftwerk во Спортскиот Центар

Крафтверк, без сомнение е еден од највлијателните бендови на 20 век. Уметниците од другата страна на музичката мрежа, како што се – да споменеме неколку  Depeche Mode, Joy Division, Prodigy, , па дури и Bowie, имаа влијание од групата. Нивните ретроавангардни електронски звуци беа основа на цел музички правец. Надминувајќи жанрови, Крафтверк беше особено влијателен […]

Повик за волонтери за ИТФ „Лица без маски“ 2018!!!

Интернационален театарски фестивал(ИТФ)„Лица без маски“ е единствениот во Македонија, кој секоја година нуди интернационални театарски претстави кои се со предзнакот, алтернативни, експериментални и работени од независни театарски работници и компании ширум светот. Целта на фестивалот е да се покажат новите театарски тенденции, алтернативниот театарски израз како опозит на стереотипните форми на државните театри и воедно […]