Category Спорт

ЕУРО 2020: Чекајќи го судискиот свиреж

Европското фудбалско првенство е секогаш долгоочекувано натпреварување, особено овојпат во Македонија. Националниот тим се пласираше за првпат во својата историја на ваков голем настан. Но, како луѓето во Македонија се подготвуваат за овој настан – истражуваме во јунското издание на „Воисес“. Спортската Европа ги брои последните денови пред почетокот на Европското првенство во фудбал. За […]

Полски орли набрзо ќе летаат под Македонското сонце

Иако сум во Македонија и многу ми се допаѓа, јас сепак сум од Полска, па затоа сакав да напишам нешто што спојува повеќе нации и во исто време го потхранува нивното ривалство. Спорт. Било каков спорт. Но затоа што следи Полско – Македонската битка  во Европските квалификации, сега се работи за фудбал. Отсекогаш сум сакала […]

И тоа се случи!

По неколку неуспешни обиди македонската машка одбојкарска репрезентација се пласираше на Европско првенство. И тоа се случи. Покрај голем скептицизам и секако во месец доминиран од светското првенство во ракомент во Германија и Данска сепак македонските одбојкари успеа да се пласираат на првото за нив големо натпреварување. Ракометарите на друга страна и не поминаа толку […]

Пласман во финалето!

Уште два натпревари. Уште само два натпревари и Македонија има шанса да игра на Европско првенство. По успехот на македонскиот тим до 21 година кој играше на Европското првенство во Полска во 2017, каде за жал тимот не успеа да помине по подоцнежните етапи на првенството, сега се појавува ново светло на крајот на тунелот. […]

На Европско првенство преку Лига на Нации

Значи ова е тоа ново натпреварување преку кое може Македонија да оди на Европско првенство и тоа во фудбал. Лигата на Нации на УЕФА е биенално натпреварување кое ќе се одржува во годините кога нема Европско и Светско првенство кое има за цел давање шанса на ,,помалите” репрезентации шанса за квалификација на Европското првенсто, како […]

До сите вас #FootballPeople

Во периодот од 11 до 25 Октомври 2018 година глобалното движење на FARE мрежата #FootballPeople се случуваше насекаде низ светот. Во овие денови активноста беше да се предизвикаат сите форми на дискриминација, да се промовираат на спортските вредности и да се истакне фактот дека фудбалот е игра за сите, без разлика кои сме, од каде […]

Светско првенство во фудбал 2018

Во периодот кој ни следува погледите ќе бидат насочени кон најважната споредна работа на светот, а тоа е 21. светско фудбалско првенство кое за првпат ќе се одржи во Русија од 14 јуни до 15јули. Ова ќе биде првото светско првенство кое се одржува во Европа од првенството во 2006 година во Германија, а исто […]

ВЦС дел од Визер Скопски Маратон 2018

Духот на ВЦС се ширеше и на Визер Маратонот во Македонија! Тимот на ВЦС беше дел од 14-тиот Визер Скопски Маратон кој се одржа на 6ти Мај 2018г. Волонтерски Центар Скопје со своите локални и ЕВС волонтери ги поддржуваа тркачите. Оваа година на Скопскиот Визер Маратон учествуваа околу 10 000 учесници од 58 држави. Тие […]

Мечување

Мечување е боречка вештина во која два противника се борат со ладно оружје со кое се обидуваат да го “прободат” т.е. боцнат противникот. На почетокот мечувањето било борбен систем кој подоцна прераснал во спорт. Се верува дека неговите корени потекнуваат од Шпанија за што сведочат и значајни книги напишани од шпански мечувалци. Една од нив […]

ЗОИ: Довидување и благодариме Пјончанг

Изминатиов период од 9-25 февруари бевме сведоци на 23. Зимски Олимписки Игри, чиј домаќин за првпат досега беше градот Пјонгчанг во Јужна Кореја. Вкупно 2.952 натпреварувачи од 92 национални олимписки комитети земаа учество во 15 спортски дисциплини, односно вкупно 102 натпревари. За првпат учествуваа натпреварувачи од Еквадор, Еритреја, Косово, Малезија, Нигерија и Сингапур, а беа […]

Успехот бара многу одрекувања

Да почнеме со најсвежата тема: Ракометното европско првенство во Хрватска и настапот на македонската репрезентација. Имавме одличен старт, а завршивме 11, зошто повторно не успеавме да се вмешаме во битката за висок пласман? Наумче: Да, стартот беше одличен, но вториот дел во Варажник го одигравме многу поразлично и послабо од оној во Загреб. Според моето […]