Category Тема на месецот

Живеејќи во виртуелен свет

Вести, слики, видеа, информации, игри, работа од далечина, средба со лекар преку интернет, нарачување производи и облека, разговор со вашите пријатели од друга страна на светот. Имате пристап до сето тоа ако имате интернет и паметен телефон или друг уред што може да се користи за да ве доведе на интернет. Во денешно време има […]

Парасомнија – кога вашите кошмари го живеат вашиот живот

Ти си дете, невино, животот си тера. Еден ден имаш страшно искуство, толку лошо што совеста те потсетува на тоа од ден на ден. Мислиш дека се ќе биде во ред, но има нешто што те потсетува дека нема. Кошмари. Ништо нема да оди добро. Сакаш да плачеш, секоја вечер се будиш со напад на […]

Личен напредок; Како да го искористите вашиот потенцијал

Личниот напредок е процес преку кој поединецот ја развива самосвеста и на тој начин сфаќа каква личност сака да биде и, што е уште поважно, согледува каква личност може да постане. Самосвеста може да ви помогне да ги анализирате сопствените навики и да ги трансформирате во добри. На пример, доволното спиење, вежбањето, здравата исхрана или […]

Да одиме кон нула отпад во „периодот“

Во светот постојат речиси 4 милијарди жени, од кои грубо кажано, половина од нив имаат менструален циклус. Менструацијата е нормална појава кај секоја здрава жена во репродуктивниот период од животот. Додека дестигматизацијата на менструацијата и елиминирањето на сиромаштијата поврзана со неа во светски рамки се во тек, дебатата во врска со одржлива менструација е сѐуште […]

Модерна љубов

Испотени дланки, забрзано срце и пеперутки во стомакот – скоро сите ја знаат оваа состојба. Љубов… Влегувањето во љубовна врска денес е сосема различно од времињата на нашите предци. Поразлично било и пред само 20 години. Што се има променето? Што е љубовта во време на Тиндер?

Симон Бајлс, златната кралица на гимнастиката

“Јас не сум следниот Усеин Болт или Мајкл Фелпс…Јас сум првата Симон Бајлс” – Симон Бајлс Не може да се зборува за гимнастиката без да се спомне Симон Бајлс. На само 24 години, оваа млада жена веќе има создадено историја. Позната по нејзините гимнастички вештини и гравитациските перформанси, оваа афро-американска девојка го доминира светот на […]

Жив музеј на коли

Сирење, ајвар, тавче-гравче, ракија, ќебап, шопска салата, прекрасна природа, сонце и неверојатен амбиент создаден од луѓе-ова се само некои од првите асоцијации кои ги имам во глава за Македонија. Верувам дека најголем дел од луѓето што ја посетиле оваа држава барем еднаш во животот, ќе го кажат истото. Како волонтер во Европскиот солидарен корпус, живеам […]

Визуелно попречените лица и пандемијата: “Само сакам да престане, да направам да исчезне”

Пандемијата не беше лесна. Прегратките станаа ладни боксчиња, излегувањето со пријателите се претвори во долги часови на телефон, допирот стана забранет и завладеја страв и дезинфекција. Блискоста исчезна, но некои луѓе ја почувствуваа повеќе од другите. “Беше ужасно, бев преплашен”, сподели Филип Величковски, ученик во 7-мо одделение во „Димитар Влахов“, единственото училиште во Македонија за […]

Музиката во живо полека се враќа во живот!

Поминување време без пријателите, не излегувајќи на омилените места, не уживајќи го животот во целост… И не само тоа, за време на пандемијата, луѓето пропуштаа и уште нешто: свирењето музика во живо мораше да запре. Откако поминавме долго време меѓу четири ѕида слушајќи изведувачи на електронските уреди – сонцето постепено почна да излегува, а и […]

ЕУРО 2020: Чекајќи го судискиот свиреж

Европското фудбалско првенство е секогаш долгоочекувано натпреварување, особено овојпат во Македонија. Националниот тим се пласираше за првпат во својата историја на ваков голем настан. Но, како луѓето во Македонија се подготвуваат за овој настан – истражуваме во јунското издание на „Воисес“. Спортската Европа ги брои последните денови пред почетокот на Европското првенство во фудбал. За […]

АБВ на етичкото волонтирање во странство

Во последните децении патувањето на далечни места станува сè полесно и подостапно. Покрај овој тренд се појавија и нови, алтернативни форми на патување. Многумина се одлучија да волонтираат во странство со цел да направат некаков спој на задоволството што го носи истражувањето на егзотична држава и работењето во локална хуманитарна организација. И покрај тоа што […]