Tag Archives: ЕВС

Добредојдовте на нашиот нов волонтер од Финска!

Здраво на сите! Јас сум Емили, 27-годишно човечко суштество од Финска и живеам во Хелсинки. Дојдов овде на волонтирање од еден месец и ќе го поминам времето највеќе на работа на ВОИСЕС списанието. Среќна сум ѓто ќе можам да ги ставам на располагање моите вештини бидејќи сум графички дизајнер. Не сум била никогаш претходно во […]

На Европско првенство преку Лига на Нации

Значи ова е тоа ново натпреварување преку кое може Македонија да оди на Европско првенство и тоа во фудбал. Лигата на Нации на УЕФА е биенално натпреварување кое ќе се одржува во годините кога нема Европско и Светско првенство кое има за цел давање шанса на ,,помалите” репрезентации шанса за квалификација на Европското првенсто, како […]

Како кажав Да за ЕВС!

По завршувањето на средно училиште пред скоро три години дознав за ЕВС и какви се придобивки носи. Но сепак,чекав долго време поради тоа што  се одлучив да се запишам на факултет одложувајќи го ЕВС-от за некоја следна прилика. Тоа се случи летото 2018, кога  сосема случајно на Фејсбук го видов повикот за краток ЕВС во […]

Младинска размена “I want to be a volunteer!”

Се започна откако Волонтерски Центар Скопје ни испрати потврден мејл дека сме примени на проект во Словенија, Велење со наслов „ I want to be a volunteer+“ како се наближуваше датумот за тргнување кон Словенија така исчекувањето и нетрпеливоста за проектот се зголемуваа. Проектот се одржуваше во период од 4-13.06.2018 година.На проектот учествуваа 42 учесници […]

ДОБРЕДОЈДЕ НА ЕВС ВОЛОНТЕРИТЕ ОД БЕЛГИЈА

Здраво, јас сум Јоринде, 20 годишна од Антверпен во Белгија. Имам разни хоби како лидер во Chiro (младинско движање) или посета на часови во училиште за пеење веќе 3 години. Навистина е забавно и научив многу. Земам часови од музичките жанрови џез и поп пеење. Во Chiro движењето работам со деца помеѓу 6 и 18 […]

Добродојде Мадис, ЕВС волонтер од Естонија

Здраво! Јас сум Мадис Сиим Кулл, и имам 30 години. Ова е мојот втор ЕВС проект, но овој пат во Македонија. Пред овој ЕВС проект, имав чест и огромно задоволство да бидам дел од краток ЕВС проект во Романија, поточно Трансилванија, каде што како волонтер учествував во реновирањето на стара Унгарска фарма која што всушност […]

ЕВС во Шпанија

Младите волонтерки од Македонија, Симона Велковска (22 г.) Исаја Карадаковска (20 г.) и Кристина Лукановска го минаа месецотЈуни  во Тарагона, Шпанија, каде што учествуваа на краткорочен проект од Европскиот Волонтерски Сервис. Тоа е меѓународна волонтерска програма финансирана од Европската комисија која им овозможува на младите луѓе (на возраст меѓу 18-30 години) да вршат доброволна служба […]

Приказната за волонтерот – Портрет на Атахан Ѓокче

Во изминатите триесет години, можностите за волонтирање поминаа низ масивен процес на демократизација. Волонтерството навистина стана свет сам за себе. Сега веќе скоро секој може да се опише како волонтер. Почнувајќи од искусниот хуманитарен работник кој работи за големи невладини организации, преку студент  кој го нуди своето време и пари на различни организации, преку неодамнешниот […]

Дали ЕВС може да ти го промени животот?

Поминаа веќе осум месеци од моето ЕВС патување во Пула, Хрватска. Волонтирање во хрватската младинска организација “ЗУМ”. Зашто воопшто се одлучив на ваков чекор? Зашто го одбрав овој проект, град, држава? Дозволете накратко да ви ја раскажам мојата приказна. Моето име е Ивана Слезенковска, по струка дипломиран професор по историја, голем патриот и човек кој […]

Бисерот на Егејот

Хомер – големиот поет што потекнува оттаму, го опиша како „најубавиот град под небото“, Аристотел му ја нагласуваше на Александар важноста на овој град, велејќи му дека ‘кој не го видел многу пропуштил’, географот Страбон го опишуваше како „најпрекрасен од сите можни градови“. Градот за кој големиот автор Виктор Иго пишуваше во своите дела и […]

ИТЕН ПОВИК ЗА ВОЛОНТЕР НА ОДОБРЕН ЕВС ПРОЕКТ ВО ЛИТВАНИЈА !

Почитувани, Ви објавуваме ИТЕН  повик за еден ЕВС волонтер на проект во Литванија, со времетраење од 7 месеци (07.05.2018 – 09.12.2018) во културен и информативен центар, кој е дел од национална библиотека ( ŠIAULIAI P.Višioskis Public Library) во Шиаулиај, Литванија. Подолу во текстот можете да најдете повеќе информации за проектот. Доколку сте заинтересирани да бидете волонтер проектот во Литванија, ве замолуваме да […]