Tag Archives: Интервју

ЕВС во Шпанија

Младите волонтерки од Македонија, Симона Велковска (22 г.) Исаја Карадаковска (20 г.) и Кристина Лукановска го минаа месецотЈуни  во Тарагона, Шпанија, каде што учествуваа на краткорочен проект од Европскиот Волонтерски Сервис. Тоа е меѓународна волонтерска програма финансирана од Европската комисија која им овозможува на младите луѓе (на возраст меѓу 18-30 години) да вршат доброволна служба […]

Карти во воздухот

Интервју со Мајкл Леч, професионален играч на покер Мајкл има 28 години, доаѓа од Америка и е професионален играч на покер кој неодамна го освои својот четврти прстен во Светската покер серија  во Франција. Може ли да ни ја раскажеш твојата приказна? Ќе треба да oдвоите многу страници за мојата приказна хаха. Имате среќа што […]

Задоволството да се обидам да создадам нешто свое сè уште беше таму…

Ангел Спировски (1996) го започнал своето академско образование во 2014 на ФМУ-Скопје на одделот за композиција студирајќи со вонредната професоркам-р Дарија Андовска, додека во 2015 година го започнува својот втор оддел – оркестарско диригирањесо вонредниот професор м-р Сашо Татарчевски. Тој присуствувал на неколку семинари и мастер класови со европски композитори како што се: Бернард Вулф […]

Уметноста не зависи од пари

Сара Климоска ја имаше главната улога во краткиот филм ,,Види ја ти неа” во режија на Горан Столевски пто ја доби наградата од жирито за кратокметражен филм на Меѓународниот Санденс филмски фестивал за фикција/белетристика. Една од судиите во жирито беше Ширли Менсон, водечкиот вокал на култниот бенд ,,Garbage”. Таа има настапувано во неколку театарски претстави […]

Навистина морате да работите напорно

Главниот фокус на работата на Craig Shaw се турките истражувања за theblacksea.eu и Европските Истражителни Колаборации. Неговите истражувачки приказни се објавени во популарните европски медиуми. Неговиот широк спектар на истражувања ги вклучуваат:„Тајните на брегот“, „Документите Малта“, „Јавно издадените фудбалски документи“… Неговите владеачки спосбности се: политичка и корпоративна корупција, организиран криминал и човечки права. Пред се, […]

Интервју со Ели Чочова

„Перформансот е еден од поблиските медиуми на изразување; поврзувањето со човечката енергија, можната интеракција со публиката, непредвидливоста на изведбата, моментот на изненадување…“, вели уметничката Ели Чочова фотографиите се куроазија интервјуираната Ели Чочова (1981) е мултимедијална уметничка која делува во сферите на сликарството, вајарството, перформансот и дизајнот. По завршувањето на студиите по сликарство на Факултетот за […]

Интервју со Еди Мука

  СО ТЕХНОЛОГИЈАТА НИ СЕ ПОНУДЕНИ ИЗОБИЛСТВО ОД ПРОСТОР И ПЛАТФОРМА Еди Мука беше во Скопје за јавната дебата „Инвестирање во уметноста/културата или можности за демаскирање“ од програмата „Совршениот уметник“ курирана од Ивана Васева. Тој е еден од најпроминентните куратори во Европа. Тој беше коосновач и директор на биеналето во Тирана; ја ко-курираше третата едиција […]

Мистер Бин

Претпоставувам не сум единствениот кој го обожава Мистер Бин. Бин, помеѓу читателите и писателите, е еден себичен, проблематичен и нарцисоиден карактер кој воедно е опасен за оние кои живеат околу него. Додека гледате Мистер Бин, се забавувате гледајќи ја уметноста на Роуан Аткинсон. Понекогаш се замислувам како би било кога Бин би живеел во моето […]

Tregimi i Sedat-it: në gjysmë të rrugës mes Italisë dhe Maqedonisë

1982 nuk ishte vit i zakonshëm për Italinë; ekipi i kombëtares në futboll fitoi Kupën Botërore të tretën, e para qysh prej 1938. Të gjithë Italianët, të vjetër dhe të rinjë e mbajnë mend këtë datë. Njëkohësisht, në verën e 1982 një tjetër tregim filloi: aventura Italiane e njeriut Maqedon që braktisi shtëpinë e tij […]

Tattoo сцената во Македонија Интервју со “BobiTattoo InkS”

Едно жешко октомвриско попладне седнавме со Боби Tattoo да ја разоткриеме tattoo сцената во Македонија, а тој е еден од основоположниците. Ова студио мене ми ги врати сеќавањата кога пред седум години ја добив мојата прва тетоважа. Но, тоа е една друга приказна.

Интервју: НАСА предизвик

ВЦС: Што ве поттикна да се пријавите и да станете дел од Spase Apps натпреварот на НАСА? Тимот АВИС: Нашата желба за решавање на проблеми а воедно и добрата атмосфера во тимот беше главното нешто што не натера да одиме на хакатонот. А секако, кој не би сакал да и помага на НАСА во решавање […]