Tag Archives: Култура

Добредојдовте во Полска!

Дел 1: Агломерации На север, во Источно-Централна Европа, постои земја која се уште се чини дека е делумно истражена областа на туристичка мапа. Не дозволувајте да ве измамат, само за да се откажете да ја откриете  Полска, тука можете да најдете некои места кои вреди да се посетат: Шлезија, како локален патриот не можев да […]

ШАХ – Игра на кралевите

Потеклото на шахот и оформувањето на играта како што ја знаеме денес Според шаховските историчари, шахот е една од најстарите игри што сè уште постојати која потекнува од околу 6-от век.  Во тие времиња, Индискиот Раџа (крал) верувал дека војната е најефикасен начин да се научат вредностите како што се храброст, одлучност, издржливост и претпазливост. Поради […]

ЛЕТО 2017

Здраво дечки,  не знам за вас ,но јас сум подготвена за  лудото лето кое ни престои. Исполнето со толку многу фестивали и настани во Македонија, не само во главниот град Скопје, туку и во други убави градови на земјата. Како потсетник  за себе си, но  и за вас, тука е листа на некои од настаните […]

Крстоносните војни

Војна, во името на “вера”?

Мерсин

Мерсин е едно извонредно место. Не го кажувам ова бидејќи потекнувам од таму, туку го кажувам ова бидејќи поминав 20 години во Мерсин, и бев толку љубопитен да ги најдам најдобрите места, неоткриените области кадешто одев со пријателите на скара, пиевме Раки и се опуштавме во природата. Да бидам искрен, тоа е она што јас […]

Потеклото на фудбалот во Кина

Англичаните не го измислиле фудбалот бидејќи во секоја доба- од Маите до Римјаните- имало спортови играни со топка. Во фудбалот како и во други аспекти од историјата, треба да се однесуваме помалку Евро-центрирано. Да речеме дека преку Круните преку Крунската колонизација ја покажале на светот нивната верзија на фудбал, онаа која денес ја гледаме и […]

“FEW + MORE = INCLUSION”  

“FEW + MORE = INCLUSION”  претставува името на младинската размена која брои 47 млади луѓе од 9 Европски земји меѓу кои Франција, Шпанија, Естониа, Полска, Романија, Туција, Кипар, Хрватска и домаќинот Македонија  кои дискутираа заедно на повеќе теми поврзани за младите луѓе со помалку можности и нивната инклузија во општеството како и креирање  нови креативни […]

Италија, Сицилија, Еразмус+, меѓународно дружење , сонце …

Уште еден Еразмус+ проект со многу оптимизам, одлично расположение и тема од која може многу да се научи. Од  4ти до 12ти Април, како претставници на Волонтерски Центар Скопје од Македонија заедно со Ана Јанкуловска бевме учесници на  младинската обука “With Media Literacy towards Cultural Awareness and Tolerance” проект кој се обрна внимание на важни […]

“СИТЕ ПРОТИВ ГОВОРОТ НА ОМРАЗА” – ДЕЛ 2

Разновидност е најдобриот израз на слобода. Ако разновидност ви пречи, тогаш сте родени на погрешен планета. И токму затоа не треба да го напаѓаме она што не го знаеме. Тоа беа главните пораки од обуката која се одржа во Бар, Црна Гора од 03-12 март. Нашата организација испрати тројца млади волонтери да учествува на втората […]

МУЗИЧКАТА СЦЕНА ВО ГЕРМАНИЈА

Овде сум веќе 5 месеци и ја запознав македонската култура, луѓето кои овде живеат и останатите работи. Сега е време да ви претставам нешто од мојата родна земја-Германија. Размислував да тоа биде за музичката сцена во Германија, посебно кога се работи за Песна за Евровизија, кој ќе биде одржан годинава во Киев, Украина. Во последниве […]

Палачинки или Chandeleur традиција

Палачинките се типична француска храна на регионот Бретања,северно- западна Франција. На втори Февруари сите јадат палачинки :слатки или солени, со фамилијата или со пријателите. Рецепт за 4 особи Состојки: -250 г. брашно -4 јајца ½ л. млеко -1  лажичка сол -100 г. стопен путер Рецепт: