Tag Archives: Македонски

Убавината не може да се брза

Пред неколку децении, немаше толку многу продавници за накит. Немаше синџири, и секој кој го изработуваше овој накит нудеше посебен дизајн. Денес, многу продавници меѓусебно се надминуваат во понуди кои не се разликуваат едни од други. Ова е една од причините зошто се повеќе и повеќе луѓе го ценат она што е единствено и направено […]

VOICES May 2019

May bring us to the topics of environment and coolest trends to help the nature right now. What is exactly happening on Earth right now and what can we do? And what is happening close – but far away in space? This edition takes us to travel to Pakistan, gives us a peek to Ukraine’s […]

НВО САЕМ„Заедно до подобро општество!“

Заедно до подобро општество! Саем на невладини организации  на град Скопје, организиран 4-ти пат по ред од страна на Волонтерски Центар Скопје со финансиска поддршка од град Скопје. На прв поглед изгледа како веќе воспоставена традициа на организација на НВО саемот која станала рутина со тек на времето. Дали навистина е така? Најнапред, треба да […]

Пласман во финалето!

Уште два натпревари. Уште само два натпревари и Македонија има шанса да игра на Европско првенство. По успехот на македонскиот тим до 21 година кој играше на Европското првенство во Полска во 2017, каде за жал тимот не успеа да помине по подоцнежните етапи на првенството, сега се појавува ново светло на крајот на тунелот. […]

Шутка преку моите очи

Веќе еден месец работам во Дневниот центар за Грижа, со локација во Шуто Оризари и досега имам многу научено. Работам со деца на возраст од 4 до 18 години и дневниот центар се труди на овие деца да им овозможи најдобра грижа, со цел тие да имаат подобар живот. Пред да дојдам овде, не знаев […]

Ние сме кул, ние сме волонтери

Волонтерството претставува едно од најубавите искуства кои човек може да ги доживее. Да се биде волонтер значи да се дејствува во рамките на општеството без да се очекува паричен или материјален надомест за возврат. Со цел да се подигне свеста за придобивките од волонтерството и да се поттикнат младите да превземат иницијатива беше организирана младинска […]

Македонија е во Европа! Ние сме Европа!

Во период од 24.07 – 04.08 Волонтерски Центар Скопје заедно со неговите претставници: Шезо, Ева, Ангела, Филип, Марија, Јован придружувани од тим лидерот: Јована Насева беа дел од проект финансиран од Еразмус плус програмата за млади на Европска унија, а организиран од партнер организацијата: „ Jungend Sozialwerk Nordhausen e.V“ од Германија каде учествуваа млади од […]

Како кажав Да за ЕВС!

По завршувањето на средно училиште пред скоро три години дознав за ЕВС и какви се придобивки носи. Но сепак,чекав долго време поради тоа што  се одлучив да се запишам на факултет одложувајќи го ЕВС-от за некоја следна прилика. Тоа се случи летото 2018, кога  сосема случајно на Фејсбук го видов повикот за краток ЕВС во […]

време за свадба

Отворете ги очите и погледнете наоколу, ќе видите луѓе во убава облека, ќе ја слушнете музиката во позадина и сите околу вас играат во необични движења. Некој ви нуди вотка, послугата носи уште една тура јадење, веќе сте изморени но знаете дека нема да одите да спиете до зори. Полека, се наоѓате на Полска свадба. […]

Младинска размена “I want to be a volunteer!”

Се започна откако Волонтерски Центар Скопје ни испрати потврден мејл дека сме примени на проект во Словенија, Велење со наслов „ I want to be a volunteer+“ како се наближуваше датумот за тргнување кон Словенија така исчекувањето и нетрпеливоста за проектот се зголемуваа. Проектот се одржуваше во период од 4-13.06.2018 година.На проектот учествуваа 42 учесници […]

ДОБРЕДОЈДЕ НА ЕВС ВОЛОНТЕРИТЕ ОД БЕЛГИЈА

Здраво, јас сум Јоринде, 20 годишна од Антверпен во Белгија. Имам разни хоби како лидер во Chiro (младинско движање) или посета на часови во училиште за пеење веќе 3 години. Навистина е забавно и научив многу. Земам часови од музичките жанрови џез и поп пеење. Во Chiro движењето работам со деца помеѓу 6 и 18 […]