Tag Archives: Спорт

Пласман во финалето!

Уште два натпревари. Уште само два натпревари и Македонија има шанса да игра на Европско првенство. По успехот на македонскиот тим до 21 година кој играше на Европското првенство во Полска во 2017, каде за жал тимот не успеа да помине по подоцнежните етапи на првенството, сега се појавува ново светло на крајот на тунелот. […]

На Европско првенство преку Лига на Нации

Значи ова е тоа ново натпреварување преку кое може Македонија да оди на Европско првенство и тоа во фудбал. Лигата на Нации на УЕФА е биенално натпреварување кое ќе се одржува во годините кога нема Европско и Светско првенство кое има за цел давање шанса на ,,помалите” репрезентации шанса за квалификација на Европското првенсто, како […]

ВЦС дел од Визер Скопски Маратон 2018

Духот на ВЦС се ширеше и на Визер Маратонот во Македонија! Тимот на ВЦС беше дел од 14-тиот Визер Скопски Маратон кој се одржа на 6ти Мај 2018г. Волонтерски Центар Скопје со своите локални и ЕВС волонтери ги поддржуваа тркачите. Оваа година на Скопскиот Визер Маратон учествуваа околу 10 000 учесници од 58 држави. Тие […]

ЗОИ: Довидување и благодариме Пјончанг

Изминатиов период од 9-25 февруари бевме сведоци на 23. Зимски Олимписки Игри, чиј домаќин за првпат досега беше градот Пјонгчанг во Јужна Кореја. Вкупно 2.952 натпреварувачи од 92 национални олимписки комитети земаа учество во 15 спортски дисциплини, односно вкупно 102 натпревари. За првпат учествуваа натпреварувачи од Еквадор, Еритреја, Косово, Малезија, Нигерија и Сингапур, а беа […]

Да го темпираш годишниот одмор поради фудбал

Гостувањето во Скопје беше нешто што навивачите на Реал Сосиедад, Рут Перез и нејзиното момче Оскар Ортиз не можеа да го пропуштат Рут Перез и нејзиното момче Оскар Ортиз со нетрпение го чекаа новиот европски излет на нивниот омилен фудбалски клуб – Реал Сосиедад. По пауза од четири години, тимот од Сан Себастијан се врати […]

Од малата сала во Автокоманда до Европски Шампиони – Ајде, Ајде Вардаре!

  РК Вардар основан во 1961 година, како дел од Спортското друштво Вардар од Скопје. Своите поголеми успеси клубот ги остварува во последната деценија од минатиот век.   РК Вардар од Скопје е најуспешниот македонски клуб кој досега во Македонија има освоено 10 титули во домашното првенство ,победник на Куп и е постојано на врвот  […]

ШАХ – Игра на кралевите

Потеклото на шахот и оформувањето на играта како што ја знаеме денес Според шаховските историчари, шахот е една од најстарите игри што сè уште постојати која потекнува од околу 6-от век.  Во тие времиња, Индискиот Раџа (крал) верувал дека војната е најефикасен начин да се научат вредностите како што се храброст, одлучност, издржливост и претпазливост. Поради […]

Франческо Тоти –  Осмиот крал на Рим

Постојат фудбалери кои што не се само фудбалери, чијашто личност го надминува фудбалското игралиште. Постојат приказни во фудбалот, кои што одат многу подалеку и навлегуваат помеѓу легендите. Една од овие приказни е приказната за Франческо Тоти, кој целата своја кариера ја помина во Рома, каде што беше најдобар стрелец и освојувач на голови. Без дилема […]

Вело Родео 2017 во Македонија

Дивиот запад и коњи, или пак велосипеди? Овој пат во Кочани, каубоите одбраа возила на две тркала и се справуваа со најразлични пречки.  Организацијата Еко Логик организираше уште еден настан, кој беше фокусиран да го промовира возењето  велосипед и да ги охрабри децата да спортуваат.  40 ученици од  осум основни училишта од регионот на Брегалница, […]

Параглајдерство

Параглајдерството претставува  летачки спорт и е еден од помладите екстремни спортови во Македонија. За разлика од падобранството каде што се изведува скок од авион, со параглајдерот се полетува од планина или некоја стрмнина. Летот со параглајдер може да трае 15 минути, но ако пилотот е искусен и има познавање, летот може да трае и многу […]

Ракомет Македонија

Април, 27ми беше историски ден за Македонија. Тажно, не бидејќи ми беше роденден…во Четврток во 19:00 во арената јане Сандански, беше одржан важен настан. Ракометен натпревар, чиј што резултат подоцна ќе го пласира победникот во „final 4“. Македонија против Германија. Арената, која може да собере околу 5000 посетители беше преполна. Сите Македонци, нашиот волонтер Доминик- […]