Патувајте преку супата

Да, знам … пишувањето статија за супа може да изгледа чудно. Уште повеќе од мене, бидејќи не сум заинтересирана за готвење и не сум добра во тоа. Воопшто не. Сè се случува … Но, со причина.

food-3095709_1920

Минатото лето, јас бев еден месец во Кипар за ЕВС проектот, живеев со 12 луѓе од шест различни земји. Еден ден размислувавме што да готвиме кога романската девојка предложи да направиме супа. -Супа? Среде лето во Кипар каде што има повеќе од 30 степени?, реагирав.

Сега, веројатно претпоставувате зошто решив да пишувам за супа. По ова недоразбирање со Дајана, сакав да дознаам повеќе за „културата на супа” во различни земји, па ги прашав моите пријатели од странство: „Дали јадете супа преку целата година? Каков вид на супа? Како предјадење? За време на ручекот или вечерата?“. Можеби прашањата ви се чудни, но јас ги имам одговорите!

Дијана од Романија ми објасни дека јадат топла супа во текот на целата година и тоа како предјадење. Затоа сакаше да направи супа ова лето! Поголемиот дел од времето тоа е супа од зеленчук и тие го јадат ставајќи „găluşte” (кнедли од гриз). Всушност, исто е во Естонија. Мојата пријателка Ен ми кажа дека јаде супа цела година, бидејќи таму е многу студено,  а од друга страна, лесно е да се направи.

Постојат многу различни супи, но најпопуларните се печурки за есен, супа од бораница, сељанка и Борш. И со тоа, не заборавајте леб и павлака! Потоа, побарав од Ника да ми раскаже за културата на супа во Словенија. Ништо поинаку не се разликува таму: можете да јадете супа цела година … но главно во зима. За вкус: месо од говедско месо, зеленчук и печурки.

Chorba-frik-photo-2

Потоа, Паулина ми кажа за доста културата на јадење супа во Полска. „Јадеме супи цела година и обично се исти како пилешко, супа, домат, краставица, зеленчук, риба, риба, печурки, зелка. Обично јадеме супи со леб, но не секогаш. Во текот на зимските супи обично се повеќе масни и со повеќе компоненти. Можете да направите супа скоро од сè. Обично вечера се состои од два оброка: супа и некое месо. Понекогаш дури и само супа како главно јадење. За време на најважната прослава како Божиќ и Велигден започнуваме вечера со јадење супа. На Божик е борш направен од цвекло, а за време на Велигден е кисела супа.

„Полските луѓе се луди за супа, секој регион во Полска има свои специфични, а во Варшава има дури и фестивал на светски супи! Една од најконтроверзните традиционални супи е церцена – направена главно од крв од патка или пилешко. Многу луѓе велат дека супите се полско национално и културно наследство“, тврди Паулина.

Всушност, сите мои пријатели ми кажаа дека јадат супа цела година … Треба ли да сфатам дека сите ние во Франција сме малку чудни? Прашувам затоа што во мојата глава, супата е поврзана со ладно време и зима … Затоа, реагирав како што ви кажав во примерот со Дијана! Во Франција првата супа од годината го означува почетокот на зимата. Јадеме супа со зеленчук, ретко е да јадеме супа од месо. Најчесто ставаме сирење, крем или кротон! (Француското јадење без сирење или леб не е вистинско француско јадење)

Потоа, ајде да патуваме на југ: во Шпанија луѓето јадат различни супи според времето и локацијата! На пример во лето е многу типична ладна супа како Газпачо или Салмојо. Обично се направени од зеленчук како краставица, домати, пиперки, кромид и слично. Во текот на зимата луѓето се враќаат на традиционалната топла супа со зеленчук, месо или риба … Но видот на супа зависи од локацијата! Уште повеќе на југ одиме во Алжир. Аида ми кажа за главната супа наречена Chorba. Постои различен тип на Chorba, но најпопуларниот е Chorba frik (направена со скршен пченица). Во текот на месецот Рамазан, секоја вечер јадат супа дури и во лето!

Тоа е неверојатно да се види како можеме да ја откриеме културата на различни земји преку незначителни работи како супа! Сега ајде да патуваме да ги тестираме сите овие традиционални супи …

Chloe Dumeusois

Related posts

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: