Category Reportazh

Të punojmë së bashku për të përmirësuar gjërat

Për shumë vite, njerëzimit i është dashur të punojë si grup për të arritur qëllime të përbashkëta. Që nga fillimi, na është dashur të bashkëpunojmë me njëri-tjetrin për të mbijetuar, për të gjuajtur për ushqim, për të ndezur zjarr dhe për të mësuar nga njëri-tjetri. Çelësi i evolucionit njerëzor ka qenë gjithmonë bashkëpunimi. Megjithatë, me […]

Librat – si miqtë tanë

Librat – një stil i jashtëzakonshëm arti që ka ekzistuar që nga krijimi i vetë shoqërisë. Duke u nisur nga piktogramet e thjeshta kuneiforme dhe shumëngjyrëshe të gjetura në pllaka balte dhe mure ndërtesash të lashta, papiruse misterioze, copëza faqesh të ngjitura në lidhëse të thjeshta dhe dalëngadalë duke u evoluar në kryevepra të mrekullueshme […]

Miratimi është seksi

Paralajmërim: Abuzim seksual Dy persona janë bashkë, njëri i afrohet tjetrit dhe para se të puthen, është një moment i shkurtër kur nuk e dinë nëse është në rregull të vazhdojnë. A nuk do të ishte seksi të kërkonin leje? Miratimi seksual do të thotë që njerëzit janë aktivisht të gatshëm për t’u përfshirë në […]

Të lodhur nga Dita e Shën Valentinit? Ka një zgjidhje.

Çdo vit, kur Shkurti troket në derë, shumë njerëz fillojnë të kenë frikë dhe shqetësohen se çfarë të bëjnë në atë ditë fatkeqe kur dashuria fiton. A po e kaloni sërisht vetëm Ditën e Shën Valentinit, duke parë në rrjetet sociale sesi të gjithë shtiren se marrëdhënia e tyre është perfekte? Në vend që të […]

Çdo qen meriton një jetë të mire

“Njeriu nuk humb asgjë nëse sillet mirë me një kafshë.” – Aktori amerikan Joaquin Phoenix “Përgjatë gjithë kohërave, qentë kanë qenë miqtë më të mirë të njerëzve. Njerëzit dhe qentë kanë jetuar së bashku për 15,000 vjet. Qentë janë anëtarë besnikë të familjeve dhe luajnë një rol të rëndësishëm në sferën e punës, ku ata […]

“Ulni pritshmëritë” – Si të fitojmë një rol në një shfaqe të Netflix

Hollivudi, një mëyrë jetese magjepsëse dhe një llogari bankare premtuese – Kështu e imagjinojnë njerëzit jetën e një aktori. Sidoqoftë, të qenit aktor me shumë sfida dhe ngarkesa. VOICES bisedoi me Jones Mutegi, i cili fitoi një rol në shfaqjen e Netflix “Kukulla Ruse”. Studenti i inxhinierisë civile ishte një shtesë në sezonin e dytë […]

Plastikë – je e ndaluar!

Në 3 korrik 2021, ndalimi i përdorimit të plastikës një përdorimshe hyri në fuqi në BE. Dekreti i Parlamentit Evropian synon të parandalojë dhe zvogëlojë ndikimin e produkteve plastike në mjedis, veçanërisht në gjallesat e detit. A është më në fund koha për një ndryshim?

15 sekonda famë – Si TikTok po ndryshon internetin

Në ditët e sotme, ju ose jeni një tifoz i TikTok, ose një kritik ose i hutuar nga zhurma. TikTok është aplikacioni më i popullarizuar në planet tani. Klipet e shkurtra prej 15 deri 60 sekondash mund t’ju kthejnë në një sensacion në internet në vetëm një natë. Videot e sinkronizimit të buzëve, rutinat e […]

“Ndjenja e gjelbër”: Zilia, është shok, apo armik?

“Atëherë mbretëresha u trondit dhe u bë e verdhë dhe e gjelbër nga zilia. Që nga ajo orë, sa herë që shikonte Borëbardhën, zemra i gulçonte në gji, aq shumë e urrente vajzën. Dhe zilia dhe krenaria rriteshin gjithnjë e më shumë në zemrën e saj si një bar i keq, kështu që ajo nuk […]

Jini mirënjohës

“Nëse bleta do të zhdukej nga sipërfaqja e tokës, njeriut do t’i mbeteshin vetëm katër vite jetë” Maurice Maeterlinck, Jeta e Bletës

Përvoja e Sallonit të Berberëve: është më shumë sesa një prerje flokësh

“Ju mund t’i besoni berberit tuaj sekrete që nuk mund t’i tregoni gruas tuaj.”
Komunikimi dhe aftësitë komunikuese, së bashku me aftësitë e berberisë, janë ato që e bëjnë një berber të suksesshëm.