Drekë e Krishtlindjeve në Sicili – Një ditë e plotë e ushqimit dhe lumturi

christmas1Gëzuar Krishtlindjet! Ose … “Buon Natale!” Në gjuhen italiane. Sicilia, një rajon italian, ka një ditë shumë tradicionale te Krishtlindjeve, e cila përfshin një drekë shumë të gjatë dhe një bashkim familjar për më shumë ose më pak se dymbëdhjetë orë në 25 dhjetor. Dita jonë  fillon me “Le të shkojmë, zgjohemi, ne kemi për të shkuar në shtëpinë e gjyshes!”. Po, sepse dita e Krishtlindjeve në Sicili do të thotë një ditë me të gjithë të afërmit: gjyshen,gjyshin, xhaxhallarët, hallat, kushërinjtë, vëllezërit dhe motrat, prindërit, dhe nganjëherë miqtë e familjes. Për drekë jemi të paktën njëzet e pesë persona, në një tavolinë të gjatë të kuqe me një sasi të ushqimit për të gjithë. E pra, në qoftë se ju krahasoni kohen , koha normale e drekës fillon ne (13.00 – 13.30 ), drekë e Krishtlindjeve është paraprakisht: në qoftë se ju doni të jeni te  sjellshëm, ju duhet të arrini të paktën ne ora 12.00 të mëngjesit, për të ndihmuar dhe mbështetur gratë që gatuajne gjithçka për të gjithë. Burrat janë gjithmonë të paret që kapin disa ushqime nga kuzhina para se të fillojë dreka. Nga  ora 12.00 deri 13.30 është momenti social, kur çdo gjë është në rregull ku fëmijët janë të lumtur dhe luajnë mes tyre.

nesto-cro

Pasi fillon dreka e Krishtlindjeve: ne kemi ushqim për çdo shije! Llojet janë të ndryshme : ullinj , bukë të zezë , disa lloj djathi, mishi gati-feta, merluc kripur , Angjinarje dhe brokoli, omëletë patate dhe verë të kuqe. A je i uritur? Ok, le të shkojmë me enët kryesore: makarona te shijshme me salcë domate, mish viçi me salcë domate, salcice, ossobuco (italian pjatë mish viçi), polpettone, karrota të ziera dhe bizele. Ky nuk është fundi! Ne kemi fruta dhe ëmbëlsira. Le të ulemi dhe le të shkojme per ushqim! Çdo lloj i frutave (banane, portokall, mollë dhe kështu me radhë); dhe ëmbëlsira te tilla: Cannoli (Cannoli përbëhet nga tub në formë predha e brumë i skuqur , të mbushura me një, mbushje te ëmbël qe zakonisht përmban Gjiza), babbà (A baba rum është një kulaç i vogël maja ngopur në shurup bërë me pije , zakonisht rum , dhe nganjëherë e mbushur me krem whipped ose krem pastë), biskota djegëse dhe, e fundit por jo më pak, “Cosi duci” ( “gjëra të ëmbla” në dialektin siciliane), forma të ndryshme të biskotave gjalpë mbushur me bllokim gjemba dardhë dhe i mbuluar  me sheqer ngjyrë.

christmas

Pas drekës ne  qëndrojnë të gjithë së bashku dhe  luajme karta apo Tombola ,pasditen e Krishtlindjeve  e kalojme  duke qeshur, duke folur për çdo gjë, duke luajtur me fëmijët dhe duke ngren kikirikë. 20:00 Koha e darkës! Ju do të hani përsëri dhe përsëri, të gjitha ushqimet të lëna nga dreka. Një nga filozofite e jetës së njerëzve sicilian tradicional është “Ne nuk e hedhim ushqimin, sepse ushqimi është i shenjtë”. Kështu që ju duhet të jeni te sigurt se të gjithë ushqimet e lëna nga dreka nuk do te hidhen . Dita e Krishtlindjeve është një ditë e bukur gjithsesi. Ju mund të ndani një ditë të tërë me njerëzit që ju duan, dhe te hani së bashku i cili është një simbol i bashkëjetesës dhe kohezionit. Ndoshta kjo është ndjenja e vërtetë e Krishtlindjeve: për të treguar në frontin e shoqërisë se ju jeni një familje e bashkuar dhe e doni njëri-tjetrit aq shumë sa për të fituar peshë sebashku. Gëzuar Krishtlindjet!

christmas4

Related posts

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: