10 ПРИЧИНИ ЗАШТО ТРЕБА ДА ЈА ПОСЕТИТЕ МАЛАГА

Малага,град кој ги восхитува своите посетители.Секојдневниот живот на “Larios” улицата, на живите  разговори меѓу луѓето на Малга , “Plaza de la Constitución “и културното наследство исполнува секој агол од градот со приказни за владетели  и кралеви.Малага, Шпанија е најдобрата  дестинација за патување која нуди  сончеви плажи, и неверојатни планински погледи. 17821263_1659547804059316_1026742896_nАнтичкото име дадено на градот беше Malaka од страна на Феникијците кои се колонизирани во Малага во 1000 п.н.е. Во 1960 година Малага започна да здобива  популарност како туристичка дестинација со хотели и одморалишта  во градот. Од тогаш Малага претрпе драстични промени во поглед на транспорт, хотели и услугите кои ги нуди на туристите. Таа го има вториот по големина пристаниште на Шпанија, исто така и третиот аеродром по ред .Јас ви подготвив листа на Топ 10 причини зашто треба да ја посетите Малага и да се заљубите во овој јужен град.

  1. Научете повеќе во врска со уметноста на Пабло Пикасо во Музејот Пикасо

Кажано е дека Малага има два “познати браќа”.Еден од нив е  актерот Антонио Бандерас, но од другиот е никој друг  Пабло Пикасо.Познатиот уметник е роден во Малага и живеел во градот, додека  бил  десет години. Денес куќата на неговото раѓање е отворена како споменик, како и музеј во кој се сместени многу од неговите дела.Нема да ги најдете тука  сите негови познати дела (бидејќи се распространети во галериите низ целиот свет)но она што ќе најдете е приказна и еволуцијата на својот живот како уметник – апсолутно мора за секој љубител на уметноста!

2. Храна, храна, храна

Дали е некој за “тапас”?Би било штета да не се проба “тапас” додека сте на посета во Малага. Овој прекрасен град е исто така дом на неколку фантастични места за прекрасен појадок , download повеќето шарени локалните пазари на Шпанија, вкусни пржени продавници за риби , и некои од најдобрите chiringuitos (ресторани за морска храна покрај плажа ) во земјата. Започнете го денот со билиони калории во “churrería La Malageña”. Churros е тесто направено од брашно, шеќер, сол и вода што е длабоко пржено. Можете да го натопи во дебело, топло чоколадо. Тоа е појадок, кој може да се разбуди мртвите, кажуваат шпанците  кои сакаат да ги јадат на пат кон дома од една ноќ во градот.

3. Слаткото вино

Малага произведува некои од најдобрите вина секоја година. Mожете да одите во рестораните каде што ќе добиете слатко вино директно од бурињата.Земете чаша вино(погрижете се да имате и  “тапас”) во легендарната  винарија Еl Pimpi.Ако имате среќа можете да ги видите познатите личности кои ги имаат оставено своите потписи на бурињата.

4. Времето

Малага придобива 305 сончеви денови секоја година.

5. Плажата Malagueta

Малага е многу повеќе од Коста дел Сол, но со оглед дека  има повеќе од 330 дена на сонце годишно, ниту една посета на Малага не е комплетена без посета на плажа. Земете една кратка прошетка до најпопуларните плажа Malagueta каде што ќе најдете познатиот камен скулптура со  нејзиното име.Уживајте во сонцето,пливјте во морето, или пак отидете во  chiringuitos (ресторани покрај плажа) каде што ќе можете да јадете.

17806796_1659547777392652_1632868171_n

6. Катедралата

Уникатна и убава зграда која се гледа од секој дел на градот.Она што ја прави уникатна  е тоа што не е довршена, а само една од двете кули никогаш не бил завршен давајќи и го локалното  име  на “Ла Manquita” – “На една вооружена дама”. И покрај тоа што е некомплетна  е извонредно убава зграда.

7. Културата на Малага

Малага е интензивно културен град, и бидете  сигурни дека секогаш има што да се направи. Во Малага, култура е длабоко. Малага има 3.000 годишна историја, од кои таа настанала мноштво обичаи,сите различни традиции оставиле фасцинантен вкус кој е единствен за Малага. catedral-de-malaga-de-lejos-@trecelunaresПлус, секогаш постои нешто се случува во Малага! Постои широк спектар на изложби, фестивали (или “ferias”), музички концерти, и многу повеќе.Како мешавина на култури и цивилизации, не постои ограничување за тоа колку можете да дознаете за културата на Малага … Четири театри и три концертни сали се  домаќини  на широк спектар на театарски, танц, класична музика, модерен концерти и оперски настани.The градот е исто така дом на 29 музеи, вклучувајќи го Музејот на  Пикасо, Тисен музеј Кармен, Центарот за современа уметност … и листата продолжува!

8. Ноќниот живот

Fiesta! Локалните луѓе навистин знаат како да се забавуваат,забавата доаѓа во полн замав околу полноќ и трае сè до почетокот на утрото.

  1. Луѓето

Лежерното, пријателско и топло локално население секогаш има  подготвени насмевка за посетителот.

17813945_1659547850725978_605022888_n

10. Паркови и животински свет

Малага е благословена со неверојатно убава и необична флора и фауна. Се вели дека е ботаничко небо  со тропски и украсни цветни растенија кои се неверојатни и смирувачки. Малага парк и Ла Bateria парк имаат некои растенија кои се увезени од целиот свет.

Галина Грковиќ

Related posts

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: